Statistika: Číslo nakažených zdravotníků v ČR prudce roste. Jako v Itálii

Český zdravotnický personál, kvůli selhání vlády Andreje Babiše několik týdnů zcela nechráněný účinnými pomůckami, dostává od Covid-19 stejnou ránu, jako v kriticky postižené Itálii. Prokazují to čerstvá data.

AKTUALIZACE, sobota 4.4. : K pátečnímu večeru bylo podle údajů Ministerstva zdravotnictví již 292 nemocných zdravotníků. Poměr ke všem nemocným (v pátek večer 4091) poskočil na 7,1 procenta. Tedy jen mezi 2. a 3. dubnem se stav zhoršil o další desetinu.

Když v polovině března italští lékaři zveřejnili zdrcující statistiku, dostala se na hlavní stránky zpravodajských médií od Al Jazeery až po DailyMail. K 17. březnu registrovali v Itálii 2.629 nakažených lékařů, sestřiček a dalších lidí ze zdravotnického personálu.

K tomu dni měla Itálie 31.506 případů Covid-19. Nakažených zdravotníků tudíž bylo přes 8,3 procenta všech pacientů.
17. březen v Itálii byl zároveň 25. dnem koronavirové krize od dosažení hranice 100 případů na apeninském poloostrově. Itálie této hranice – svého “Dne 100” dosáhla již v noci z 22. na 23. února.

Lékaři, sestřičky a zdravotníci se v březnu ocitli v první linii bez potřebného ochranného vybavení. Vláda je nedokázala zajistit.

O to víc šokuje informace, kterou zveřejnil web Seznam Zprávy. “Personál, který s virem bojuje v první linii a zpočátku si stěžoval na kritický nedostatek ochranných pomůcek, už má 251 nakažených. Vyplývá to z informací, které Seznam Zprávám poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Údaje jsou aktuální ke čtvrtečnímu večeru.”

Ve čtvrtek večer tedy v Česku tvořili 6,5 % ze všech nakažených lékaři. Nemocných totiž k půlnoci toho dne bylo oficiálně 3858. Co je ještě hrozivější, je tempo, jakým podíl zdravotníků mezi všemi nakaženými narůstá. Jen o pár dní dříve byl totiž o třetinu nižší.

V neděli 29. 3. 2020 vydalo ministerstvo zdravotnictví po týdnu, kdy ignorovalo otázku Neovlivní.cz, první informaci o nakažených lékařích a sestrách. Bylo jich 144, tedy v té době 5,1 % všech případů Covid-19 (2817 nakažených).

Za čtyři dny mezi nedělí 29. března a čtvrtkem 2. dubna poměr nakažených zdravotníků vůči všem nemocným narostl o 28 %. Ze 5,1 na 6,5 procent.

Teď znovu zkusíme projektovat budoucnost. Abychom mohli srovnávat italské číslo, musíme totiž namodelovat to české od teď za čtyři dny. Protože v ČR jsme teprve v 21. dnu od dosažení stovky, to italské procento 8,3 je ale z jejich 25. dne tamní krize.

Vycházejme při předpovědi z předpokladu, že procento nemocných zdravotníků za další čtyři dny naroste přibližně stejnou rychlostí. Tedy, že poměr nakažených zdravotníků vůči všem pacientům Covid-19 znovu o něco naroste – opět o víc než čtvrtinu.

Za čtyři dny od 2. dubna tedy nakažených lékařů, sestřiček a zdravotnického personálu vůči všem nemocným nebude v ČR 6,5 %, ale již: Ano, právě 8,3 %.

“Čtyři dny po 2. dubnu” vycházejí na 6. dubna. Tento den bude přitom v České republice právě 25. dnem od dosažení hranice 100 případů Covid-19 u nás.

Tedy zcela stejným dnem v časové řadě (25.), jako tomu bylo v Itálii.