Státní pojišťovna chce po Světlíkovi skoro 19 miliard

Další rána oslabuje strojaře Jana Světlíka . Státní pojišťovna EGAP požaduje po jeho vítkovickém imperiu výrazně vyšší částku, než se původně uvádělo. Do insolvenčního řízení přihlásila obří pohledávku za 18,6 miliard korun. A to v souvislost s pojištěním úvěru na dodávky uhelné elektrárny do Turecka.

O pohledávce v úterý informovala mluvčí státní pojišťovny Hana Hikelová v oficiálním prohlášení.

“Exportní garanční a pojišťovací společnost přihlásila dne 24. října 2016 v insolvenčním řízení u Krajského soudu v Ostravě pohledávku za společností Vítkovice Power Engineering. Uplatněný nárok souvisí s pojištěním exportního úvěru na dodávku uhelné elektrárny pro tureckou společnost Adularya Enerji Elektrik,” uvedla mluvčí Hikelová.

Nově přihlášená pohledávka představuje pro Jana Světlíka další citelnou ránu. Jeho vítkovický holding je poslední měsíce významně oslabený, peníze shání, kde se dá.

Vítkovice jsou přitom druhým největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, který momentálně řeší především úpadek OKD. Holding miliardáře a filantropa Světlíka zaměstnává sedm tisíc lidí, loni prodělal 82 milionů korun. A po splatnosti má miliardové dluhy.

Klíčová firma tuzemské strojírenské jedničky Vítkovice Power Engineering už je několik měsíců v insolvenční řízení, stejně tak dvě menší společnosti.

Nynější miliardová pohledávka od státní pojišťovny má kořeny ve zpožděném miliardovém projektu uhelné elektrárny v Turecku. Ambiciózní projekt podpořený úvěrem od státní České exportní banky se už před dvěma lety dostal do skluzu a tak začaly problémy s penězi od tureckého majitele. I kvůli tomu se už předloni vítkovická dcera VPE, která je garantem projektu, dostala do ztráty.

Situaci pak vyostřil nedávný vojenský puč. Investorovi elektrárny totiž při nynější odvetě vlády hrozí, že zcela přijde o svůj majetek. “Pravda je, že jsme dnes v totální nejistotě, co bude,” komentoval to před časem pro magazín Neovlivní.cz Světlík.

Kvůli nedostatku peněz před nedávnem holding zastavil rozsáhlé lukrativní pozemky naproti centru Nová Karolina kampeličce Creditas. Před časem Vítkovice oznámily na firemním webu, že nabízí k prodeji několik nemovitostí. Celkově jde o čtrnáct budov či pozemků, nechybí ani průmyslové areály v Ostravě.

Co se vlastně ve Vítkovicích stalo? Kde nastala chyba? Detailní rozbor uznávané ekonomické reportérky Jany Klímové již brzy na Neovlivní.cz.