Státní správa je paralyzovaná. Úředníci Babišovy éry už si balí

Nová vláda ještě ani nezačala a uvnitř státních úřadů to vře. Obavy o kariéru mají především úředníci extrémně loajální k odcházejícímu premiérovi.

Státní úředníky sice chrání služební zákon a není možné se jich tak snadno zbavit, přesto část aparátu po volbách a prohře hnutí ANO podlehla panice. Nervózní jsou především ti, kteří jsou úzce spojení s Andrejem Babišem.


Ilustrace: Shutterstock

Jako třeba šéf finančního analytického útvaru ministerstva financí Libor Kazda. FAÚ je mocným úřadem, který vidí do všech finančních transakcí.

Kazdu si Babiš přivedl na finance v roce 2017, když se stal ministrem. Kazda se následně stal jedním z nejloajálnějších úředníků k Babišovi. Naposledy obhajoval premiéra pár dní po volbách před poslanci v kauze zatajených nákupů nemovitostí ve Francii.

A teď už Kazda podle zdrojů z ministerstva dává najevo, že se jeho čas nachýlil. “Už má v podstatě sbaleno. Ví, že je tak moc spojený s Babišem, že je v podstatě nereálné, aby na svém postu zůstal,” uvedl zdroj z ministerstva.

Z úřadu se dokonce začaly šířit informace, kdo by mohl Kazdu nahradit. Třeba Milan Cícer, bývalý šéf tohoto útvaru z éry, kdy v zemi vládla ODS. Cícer sám odešel po příchodu Babiše na finance, který o ně tehdy řekl, že je Kalouskův muž. “Měl (Kalousek) nějaké zájmy proti ministrovi ODS Vondrovi a kmotrovi Rittigovi, tak používal pana Cícera na tyto věci,” řekl bez důkazů ministr financí České televizi.

Milan Cícer, který dnes už pro stát nepracuje, nepopřel, že o svém údajném návratu na ministerstvo financí slyšel. Říká ale, že mu to nikdo nenabídl. “Slyšel jsem, že se mám vrátit. Ale nabídku jsem žádnou nedostal. A popravdě, kdybych ji dostal, tak bych ji odmítl,” reagoval pro Neovlivní.cz Milan Cícer.

Stejně tak se v zákulisí řeší například další budoucnost šéfa vojenského zpravodajství Jana Berouna. Nejde ani tak o to, že by byl spojený s Babišem, jako spíše o vnitřní pnutí uvnitř armády. Část vojáků Berounovi nikdy nepřišla na chuť a nyní opět rozehrávají akci, podle níž by měl skončit, protože nevzešel z armády a nemá potřebný respekt u generálů.

Beroun má ovšem časově termínovaný kontrakt. Než vyprší, bude těžké jej z místa šéfa vojenského zpravodajství vystrnadit.

Personální změny jsou přitom jednou z klíčových věcí, kterou bude muset nový kabinet bezprostředně po svém nástupu spustit. Mimo jiné proto, že po volbách je státní správa v podstatě paralyzovaná. Nikdo nepracuje a čeká se na na nové velení.

Změny jsou navíc nezbytné mimo jiné proto, že Andrej Babiš po svém nástupu spustil mohutné čistky. Vyházené úředníky nahradil především těmi, u nichž bylo hlavním kritériem míra loajality k němu samotnému. Nikoli profesní schopnosti.

A úředníci mu to pak vraceli, když navzdory pravidlům hájili premiérův střet zájmů proto zájmům občanů.

Co se děje ve státní správě? Jak ji očistit od Babišových lidí a nepoškodit to málo, co ještě funguje? Dlouholetý šéf státní agentury Ondřej Votruba to popisuje v listopadovém vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email