Státní tajemník jako VIP na festivalu ve Varech. Na účet ČEZ

Pravá ruka vicepremiéra Andreje Babiše, státní tajemník na ministerstvu financí Jan Sixta, se na červencovém filmovém festivalu v Karlových Varech nechal hostit polostátním gigantem ČEZ. Jako zástupce ministerstva v dozorčí radě firmy má přitom ČEZ kontrolovat.

Dvanáct let od prvního zjištění, že si členové vlády a poslanci nechali platit pobyt na karlovarském filmovém festivalu od státních a polostátních firem, se toho příliš nezměnilo. Jen firmy na to jdou chytřeji: místo politiků hostí méně známé úředníky či zástupce státu ve svých dozorčích radách. Ti o nich ale ve skutečnosti přímo rozhodují.

 Jan Sixta během svého jmenování státním tajemníkem. Foto: MF

Jan Sixta během svého jmenování státním tajemníkem. Foto: MF

Polostátní společnost ČEZ potvrdila informace deníku Neovlivní.cz, že na letošní jubilejní ročník pozvala všechny členy dozorčí rady a hradila jim pobyt. “ČEZ jako generální partner má právo pozvat si hosty,” uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Mezi pozvanými byl podle něj i člen dozorčí rady a státní tajemník na ministerstvu financí Jan Sixta. “Pozvali jsme jej na poslední tři dny,” upřesnil Kříž.

Hosté skupiny ČEZ měli placeno ubytování v apartmá Grandhotelu Pupp a náležela jim akreditace Festival partner, umožňující transport, vstup na filmová představení, volný vstup do Becher’s baru, využívání festivalové dopravy a účast na slavnostním zakončení.

Jednoduše řečeno: ubytování a služby, aby prožili festival ve Varech na nejvyšší úrovni.

Problém je, že Sixta se tím dostal do nepříjemné situace: jako nezávislý státní tajemník na ministerstvu financí by neměl pobírat dary od firem. A jako člen dozorčí rady ČEZ má za úkol kontrolovat hospodaření společnosti a veškeré kroky jejího managementu.

Pohled do interiéru Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Pohled do interiéru Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Tím, že se od ČEZ nechal hostit, se nyní podle protikorupčních organizací může cítit být jejímu vedení zavázaný.

Deník Neovlivní.cz žádal Sixtu téměř týden o vyjádření. Marně. Mobilní telefon nezvedal a na sms zprávy nereagoval.

Stanovisko k případu nesdělilo ani ministerstvo financí Andreje Babiše, emailovou žádost Neovlivní.cz ponechalo bez jakékoli reakce.

“Tyhle zavazovací drobnosti jsou velkým problémem. Postupně mohou člověka dostat do pozice, že je vůči managementu firem, které má kontrolovat, benevolentnější a neplní pak svou práci tak, jak by měl,” říká ředitel nevládní organizace Transparency International David Ondráčka.

Logickým cílem vedení firem se státní účastí je podle něj mít co nejbližší a nejvřelejší vztahy s členy dozorčí rady, aby nebyli tak přísní. A k tomu slouží právě akce typu filmový festival v Karlových Varech. “Zástupci státu v orgánech státních a polostátních firem by měli být proti podobným pozváním ostražití,” uzavírá Ondračka.

Podobný názor má i právnička a signatářka iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová. “Domnívám se, že podobná praxe je nepřípustná,” uvedla Marvanová.

Tajemníka na ministerstvu financí Sixtu jmenoval do funkce letos v květnu takzvaný superúředník, neboli náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Jeho hlavním úkolem je odpolitizování státní správy.


Připomeňte si:

• Poprvé o praxi firem “pohostíme politika” na MFF Karlovy Vary napsala Mf Dnes v létě 2013. Tehdy si nechali zaplatit pobyt na festivalu v pětihvězdičkovém hotelu hned dva ministři Špidlova kabinetu.
• Tehdejšího ministra informatiky Vladimíra Mlynáře sponzoroval Telecom. Přičemž zrovna Mlynář se jen krátce předtím zasadil o to, aby Telecom plně ovládl mobilního operátora Eurotel.
• Libora Ambrozka, šéfa ministerstva pro životního prostředí a jednoho z klíčových hráčů v tehdy chystané koncepci energetické politiky, hostil ČEZ.
• Na útraty firem tehdy do Varů přijel i někdejší šéf ODS Mirek Topolánek, bývalý místopředseda sněmovny Jan Kasal a poslanec Josef Hojdar.

Postránecký deníku Neovlivní.cz řekl, že účast Sixty v dozorčí radě ČEZ není v rozporu se služebním zákonem, protože to je součástí jeho ministerské agendy. To, nakolik se může nechat úředník polostátní firmou hostit, by ale mělo být podle něj ošetřeno v etickém kodexu, který nyní vzniká.

Při pročítání zákona o státní službě můžete nicméně narazit na paragraf 77, ve kterém se jasně vypočítávají povinnosti státních zaměstnanců. Je mezi nimi i povinnost “v souvislosti s výkonem služby nepřijímat dary nebo jiné výhody v hodnotě přesahující částku 300 Kč, s výjimkou darů nebo výhod
poskytovaných služebním orgánem”.

Z pohledu případu Sixta je pak zajímavý také paragraf 81: “Státní zaměstnanec nesmí být členem řídících nebo kontrolních orgánů obchodních korporací provozujících podnikatelskou činnost, s výjimkou případů, kdy byl do těchto orgánů vyslán služebním orgánem; vyslaný státní zaměstnanec jedná v těchto orgánech jako zástupce státu, je povinen prosazovat jeho zájmy a nesmí od příslušné obchodní korporace pobírat odměnu, nestanoví-li zákon jinak. Zákaz pobírat odměnu trvá i v době po skončení služebního poměru.”