Stíhaní politici u moci vadí. Ale jen někteří

Zatímco v Praze Piráti odmítají do rady obviněného Wolfa, v libereckém kraji do koalice se souzeným Půtou šli.

Bývaly doby, kdy se trestně stíhaní politici museli z veřejného života neprodleně stáhnout. Po obvinění následoval odchod – alespoň dočasný. Bez diskusí.

Časy se mění, premiérem České republiky byla dokonce osoba trestně stíhaná za krádež veřejných peněz. A současná vládní koalice zase navzdory veřejným proklamacím o návratu k normální demokratické politice tlačí do rady hlavního města svého funkcionáře obviněného v kauze sportovních dotací.


Piráti nejsou v české politice vidět. Na snímku jeden z důvodů – “klub” pirátských poslanců o čtyřech členech. V Praze je o nich slyšet dost Foto: Pirátská strana

A vypadá to, že se tak kvůli tomu v Praze znovu otevírají dveře k moci hnutí ANO, které by mohlo vládnout s ODS.

Piráti trvají na svém: do koalice se stíhaným Janem Wolfem nepůjdou. Říkali to už před volbami, opakují to i po nich.

Jenže sami uplatňují dvojí metr. Zatímco v Praze je to pro ně nepřekonatelná překážka, v Libereckém kraji do rady s trestně stíhaným hejtmanem Martinem Půtou bez okolků usedli.

Jak to vysvětlují? “Úplně nesrovnatelná situace. Praha má rozpočet 100 miliard, Liberecký kraj asi 2,5 miliardy,” stojí v oficiálním vyjádření Pirátů na jejich twitterovém účtu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na dotaz redakce, zda s tímto vysvětlením souzní, zatím nedopověděl.

Liberec má skutečně nižší rozpočet než Praha. Pro příští rok nicméně stíhaný Půta spolu s Piráty chystá rekordní rozpočet s příjmy a výdaji skoro pět miliard korun. Princip tak zůstává stejný.

V Praze to naopak vypadá, že stíhaný Jan Wolf poslouží jako záminka pro to, aby koalice na půdorysu vládních stran nevznikla. To tvrdí kupříkladu i lídr ODS Bohuslav Svoboda. “Je to záminka. Vydírání půjde dál, poté budou požadavky na to, že chtějí (mít pod sebou) dopravu, finance, majetek,“ řekl Novinkám.

Jenže to, že Piráti Wolfa nechtějí, věděli politici koalice SPOLU už před volbami. Přesto ho do rady dál tlačili.

Těžko se tak především ODS, jejíž lídr Svoboda sklony vládnout s Patrikem Nacherem nijak netají, vyhne podezření, že takový byl od začátku plán.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Kauza, která může položit Fialovu vládu

Babiš staví miliardovou rezidenci

Průšvih jako Brno v listopadovém časopise Neovlivní.cz

Bývalý šéf špionáže: Putin to nehodlá ukončit. Výdaje na zbrojení rostou

Libor Winkler: Mýtus o boháčích


Zdroj náhledové foto: Piráti

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email