Stížnost na mýto ÚOHS zamítl. Podejte ji znovu, vzkázal Starostům

Antimonopolní úřad smetl ze stolu první politický podnět, který musel řešit kvůli nestandardnímu postupu ministerstva dopravy při zajištění výběru mýtného pro příští tři roky. Opoziční Starostové a nezávislí neuspěli. Ovšem nikoli proto, že by ÚOHS postup Ťokova resortu posvětil, ale proto, že smlouva dosud nebyla uzavřená. Stěžujte si znovu, vzkazuje ÚHOS parlamentnímu hnutí STAN.

Starostové jsou přesvědčení, že ministerstvo dopravy pochybilo, když provizorní zakázku na více než sedm miliard korun na provozování mýta na další tři roky svěřilo současnému provozovateli firmě Kapsch bez výběrového řízení. Od ledna končí současná smlouva s firmou Kapsch, nového provozovatele stát nedokázal vybrat.

“Je to v příkrém rozporu s tím, jak jsou leckdy účelově kriminalizováni komunální politici – starostové, radní, zastupitelé -, a to často jen pro formální chyby. A tady ministerstvo dopravy zadá veřejnou zakázku za 7,5 miliardy bez transparentní soutěže,” zdůvodnil podání na ÚOHS předseda STAN Petr Gazdík

Antimonopolní úřad teď podle zjištění Neovlivní.cz podnět Starostů odmítl. Ovšem s argumentem, že smlouva ještě nebyla podepsaná, tudíž není co zkoumat.

“Nebylo-li v době šetření tohoto podnětu ze strany zadavatele zahájeno zadávací řízení, přičemž ani nebyla uzavřena smlouva na plnění předmětné veřejné zakázky, musí Úřad uzavřít, že v současné době není Úřadu dána pravomoc podle § 112 zákona jakkoliv přezkoumávat dosavadní postup zadavatele v souvislosti s možným budoucím zadáním předmětné veřejné zakázky či rozhodovat o spáchání správního deliktu,” stojí v nálezu ÚOHS.

Současně ale Rafajův úřad, který dlouhodobě patří mezi největší odpůrce ministerstva dopravy, nabádá Starosty, aby svůj podnět zopakovali. Až Ťokův resort kontrakt podepíše.

“Rozhodnutí nevylučuje možnost následného podání podnětu Vámi či jinými osobami v souvislosti s předmětnou veřejnou zakázkou,” napsal ve zdůvodnění místopředseda ÚOHS Josef Chýle.

A Starostové rovnou říkají, že s podnětem přijdou znovu. “Stanovisko ÚOHS pomíjí, že konkrétní kroky už vlády udělala, úkony k zadávacímu řízení tedy zahájeny byly. Pokud je ministr dopravy povinen před podpisem smlouvy dát smluvní dokumenty vládě, předpokládáme, že debata k tomuto tématu bude také veřejná a že náš podnět k ÚOHS znovu postoupíme. Takovýmto letitým šlendriánem přeci nelze postupovat a tvářit se, že se nestalo vůbec nic,” uvedl místopředseda STAN Stanislav Polčák.