Stopy Zemanovy Mařenky. Zastaví Čapí hnízdo?

Do čela ministerstva spravedlnosti má znovu usednout Marie Benešová. Někdejší Nejvyšší státní zástupkyně, oblíbenkyně Miloše Zemana, který jí coby premiér svěřil své protikorupční tažení v rámci akce Čisté ruce. Po Marii Benešové ale ve věznicích žádné velké ryby neskončily. Naopak několikrát zasáhla ve prospěch mocných se správnými konexemi. Benešová se nyní vrací na spravedlnost ve chvíli, kdy premiér Andrej Babiš řeší finále svojí trestní kauzy Čapí hnízdo.

“Kdybych měl šestnáct Marií Benešových, tak jich bude šestnáct ve vládě. ”

Takovou poklonu vysekl Marii Benešové v roce 2000 tehdejší premiér Miloš Zeman. Narozdíl od řady jiných zůstala Marie Benešová v Zemanově přízni dodnes, stále o ní mluví jako o Mařence. Mimo jiné působila v jeho týmu poradců poté, co se stal prezidentem.

Ačkoli proslula svými výroky o tom, že v Česku už nejsou malá Palerma, ale velká Palerma, za její éry na Nejvyšším státním zastupitelství žádní zločinci zvučných jmen ve vězení neskončili. Naopak kariéra Marie Benešové je protknutá několika případy, kdy coby právnička udělala kroky ve prospěch mocných.

Jako třeba v případě miliardáře Pavla Tykače, který čelil obnově svého stíhání v kauze vytunelované miliardu z CS Fondů. Benešová coby ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády podala stížnost pro porušení zákona ve prospěch Tykače. Kdyby uspěla, stíhání by muselo být zastaveno. Nakonec zasáhla nástupkyně Benešové Helena Válková, která stížnost těsně před projednáním stáhla. Mimochodem: jak loni upozornil Radiožurnál, Pavel Tykač se zná s prezidentem Zemanem. Předloni v září, během volební kampaně, jej například navštívil na Hradě.

Podobně na přelomu tisíciletí sehrála Benešová roli v kauze Olovo, hanopisu, který měl zničit tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petru Buzkovou a vnitrostranickou odpůrkyni Miloše Zemana. Hanopis vznikl právě v týmu Zemanových poradců, policie tehdy z autorství dokumentu obvinila jeho rádce Vratislava Šímu. Důkazy byly podle policie jasné.

Jenže vyšetřování skončilo úplně jinak. Bezprostředně poté, co Marie Benešová navštívila žalobce z městského státního zastupitelství v Praze, bylo stíhání poradce Šímy zastaveno. A zdůvodnění?  Slovy mluvčího žalobců: “Jednání, pro které byl stíhán, není natolik společensky nebezpečné, aby bylo trestným činem.”

A do třetice budoucí ministryně spravedlnosti šla v rámci spolupráce s bývalou hejtmankou a osobní přítelkyní Janou Vaňhovou (ČSSD) proti lidem, kteří v severočeském regionu upozorňovali na korupci. Její advokátní kancelář připravila pro kraj například trestní oznámení na Leo Steinera, který rozjel vyšetřování dotační kauzy ROP Severozápad. Další trestní oznámení nachystala na senátorku Alenu Dernerovou, která upozorňovala na podezřelé praktiky v Krajské zdravotní. Na žaloby upozornil už v roce 2013 pořad Reportéři ČT.

Na Neovlivní.cz jsme zase v roce 2015 popsali, jak Marie Benešová coby poslankyně připravila právní kličku, která firmám umožní vyhnout se trestnímu stíhán například za uplácení při veřejných zakázkách. Její kancelář přitom zastupovala jednu z firem, stavební gigant Metrostav, které se novela zcela jistě bude týkat. Benešová v tom žádný střet zájmů neviděla a na obavy žalobců, že novela znemožní postihnout korupční firmy, opáčila: “Oni by zkrátka stíhali úplně všechno. Současný zákon je velmi tvrdý a nedivím se, že firmy řvaly. Řvali i podnikatelé, vím,  že dokonce chodili i za Babišem.”

Marie Benešová přebírá resort spravedlnosti ve chvíli, kdy právě státní zástupci rozhodnou o další politické kariéře premiéra Andreje Babiše. V nejbližších týdnech musí rozhodnout, zda vyhoví policii a premiéra i s rodinou pošlou před soud kvůli podezření z dotačního podvodu.

A je to právě Marie Benešová, kdo může zamíchat personálním složením soustavy státních zástupců. A navrhnout výměnu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, s nímž není spokojen premiér Babiš. A posléze protlačit třeba odchod vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, která práci žalobců na Čapím hnízdě kontrolovala a pokryla. Obě právničky se nesnáší, jejich vztahy jsou vyhrocené, byť Benešová ujišťuje, že už si spolu všechno vyříkaly a ona žádné čistky po svém nástupu nechystá.

Takto mluvila o Bradáčové před pěti lety v časopise Týden: “Výsledky paní doktorky Bradáčové zatím opravdu nejsou zřetelné. Na tak bombastický nástup, jakým vstoupila do funkce, jsou skutečně nepatrné…”Zmítá se v dusné pracovní atmosféře, která pramení z nedůvěry paní Bradáčové ke starším a déle sloužícím státním zástupcům. Obklopuje se výhradně mladými stážisty, kteří ji uznávají a nikdy nekritizují.”