Strach v obci, kde bydlí mocní

Průhonice, obec s pověstí bezpečného místa pro vlivné postavy politiky a byznysu, čelí nájezdům lupičů. Rodinné domy v obci nedaleko Prahy, kde žije například premiér Andrej Babiš s rodinou, vykrádá organizovaná skupina. Policie zatím lupiče nedopadla. Místní mluví o “domobraně”.

Případy jsou podle zjištění Neovlivní.cz až na výjimky dost podobné. Zpravidla za bílého dne vtrhnou lupiči do domu, seberou věci, které lze na první pohled rychle prodat a zmizí. Všechno trvá pár minut, stopy žádné. Navzdory tomu, že téměř všechny domy v Průhonicích mají kamerové systémy. Ten je ostatně i v ulicích obce, stejně jako fotopasti.

“Začíná to být nepříjemné. Trvá to už pár týdnů a policii se je zatím nedaří dopadnout. Průhonice si dosud zakládaly na tom, že to je bezpečná oáza. To už ale zjevně neplatí,” říká jeden z místních.

Další mluví dokonce o tom, že někteří obyvatelé nespoléhají na policii a řeší svoji ochranu vlastní cestou. Podle nich v domech loupí organizovaná skupina, která chodí na jisto.

Policie problémy v Průhonicích přiznává. Stejně jako to, že pachatele zatím nemá.

“Došlo k nárůstu počtu případů vloupání do rodinných domů. Této problematice se policisté intenzivně věnují. V současné době vyhodnocují a prověřují veškeré informace a poznatky, které mají k dispozici. Preventivními aktivitami, opatřeními a úpravou výkonu služby se snažíme eliminovat zmiňovanou trestnou činnost,” napsal znepokojeným obyvatelům Průhonic plukovník Miroslav Havránek  ze středočeské policie.

V dopise, který zveřejnila průhonická radnice na svých stránkách, policie také nabádá obyvatele k maximální obezřetnosti. A to i za dne. “V období dřívějšího stmívání, často již od 16-té hodiny, kdy majitelé odjíždějí na nákupy, vozí děti na kroužky nebo jedou za zábavou, doporučujeme ponechat některé světlo v domě rozsvícené nebo nastavit časový spínač na takovém světle,” píše policie.