Střet zájmů na druhou: Auditoři EY kontrolují i financování ANO

Auditoři ze společnosti Ernst & Young nově získali zakázku na kontrolu dotací na Státním zemědělském intervenčním fondu, odkud čerpá i premiérův Agrofert. Ti samí auditoři pak auditují přímo holding. A také stranické hospodaření Babišova hnutí ANO.


“Může věrohodně posoudit střet zájmů, když je finančně zainteresovaný jak u plátce, tak u příjemce, v obou případech navíc s vazbou na Babiše?,” tak portál Seznam Zprávy uvádí své zjištění, že společnost Ernst & Young získala zakázku na auditní služby v SZIF. Instituci, která rozděluje zemědělské dotace, jejichž největším příjemcem je právě premiérův holding. Návzdory závěrům auditů Evropské komise fond dál přiděluje Agrofertu dotace. A tím, kdo může do jisté míry korigovat rozhodování fondu, je právě jeho auditor.

“Přijetím zakázky se však auditorská firma ocitla v dvojaké roli. Auditor musí při kontrole SZIF posuzovat i to, zda fond dodržuje pravidla o střetu zájmů. Konkrétně jde o možný konflikt s nařízením EU z roku 2018, které střet zájmů vztahuje na všechny osoby, které se podílejí na rozpočtu, kontrole nebo auditu u evropských peněz.  Což je právě problém Babiše a Agrofertu. Premiér spolurozhoduje o rozpočtu EU a nasměrování dotací, Agrofert má zase obrovský zájem na dotacích, které mu výrazně pomáhají k ziskovému hospodaření,” popisují Seznam Zprávy.

Společnost Ernst & Young nicméně pochybnosti o své nezávislosti odmítá. “Tým pracující na zmiňované zakázce je personálně, manažersky i organizačně zcela odlišný – jeho pracovníci jsou fyzicky v jiné části budovy, nemají přístup k jakýmkoli informacím nebo dokumentaci, se kterými pracuje auditní tým, oba týmy jsou vázány striktní povinností mlčenlivosti,” uvedl na dotaz portálu šéf komunikace pražské kanceláře EY Jiří Caudr.

Ernst & Young má ovšem na Babiše ještě další vazbu, o níž jsme na Neovlivní.cz informovali před třemi lety. Audituje už několik let stranické hospodaření Babišova hnutí ANO, podpis zástupců Ernst & Young je i v poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2019. Zpráva ZDE.

Už tuto skutečnost označili auditoři ze společnosti Good Governance, kterou vedl dnešní senátor a Babišův bývalý náměstek Lukáš Wagenknecht, za střet zájmů “vyšší míry významnosti.” A také signál o tom, že ani auditorské razítko na výroční zprávě nedává záruku, že strany se svým financováním nepodváděly.

“Ernst & Young současně audituje výdaje na dary poskytnuté společnostmi skupiny Agrofert ve prospěch strany. Realizovala také politicky citlivý audit příjmů předsedy politické strany v souvislosti s kauzou dluhopisů, partner daňového oddělení EY Jan Čapek a prokurista společnosti Ernst & Young, s.r.o. je poradce předsedy Babiše pro daňové otázky a osobně vyjednával na politických jednáních koaliční smlouvu současné vlády,” stojí ve zprávě z roku 2017.

A proč je vlastně důležité, aby auditoři byli nezávislí? “Pokud politici prosazují nezávislou kontrolu veřejných financí, je nezbytné, aby při auditu hospodaření politických stran šli sami příkladem a vyvarovali se možnému střetu zájmu auditora nebo auditorské společnosti v maximální možné míře a to i v případech, které nejsou vysloveně regulovány právní úpravou,” píše analýza GoodGovernance. “Princip objektivity může být narušen z důvodu existujících zájmů nebo vztahů (rodinných, blízkých, osobních či obchodních) s klientem. V případě ověření účetních závěrek politických stran je ve veřejném zájmu, aby členové auditního týmu a firem byli ve vztahu k politické straně, jejíž audit se provádí, nezávislí.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com