Stříhat se smí, i když nejste pes. Vojtěch lhal o vlastním nařízení

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pondělí veřejně varoval, že poskytování kadeřnických služeb je zakázáno i v případě, že kadeřnice přijde ke klientovi domů. Na oficiálním státním webu businessinfo.cz, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu, ovšem stojí pravý opak. Stejně jako v dopisech z ministerstva zdravotnictví. Je to už poněkolikáté, kdy se vládní politici sami usvědčili z ignorování či neznalosti vlastních zákazů. Jak je to možné?

“Je zakázáno poskytovat kadeřnické služby. A to i v situaci, kdy kadeřnice zákazníka stříhá u něj doma.” Tak pravil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na včerejší tiskové konferenci po skočení vládního zasedání.

Dubnový časopis Neovlivní. A v něm mimo jiné popis toho, jak ve skutečnosti vláda rozhoduje v boji s Covid-19.

Stačí se ovšem podívat na oficiální státní stránky businessinfo.cz, kde MPO vysvětluje konkrétní omezení, o nichž vláda v souvislosti s bojem proti nákaze Covid-19 rozhodla. A tam výslovně stojí: “kadeřnické a vizážistické služby, pedikúra, manikúra, masérské, rekondiční a regenerační služby – lze poskytovat pouze individuálně mimo provozovnu.

Jde o výčet z 25. března, nejnovější aktualizace pak je s datem 20. dubna. To, že kadeřníci smí stříhat doma, potvrzují i oficiální dopisy přímo Vojtěchova ministerstva, které si vyžádaly některé salony. Redakce Neovlivní.cz má dopisy k dispozici.

Mezitím Vojtěchova vládní kolegyně Alena Schillerová zveřejňuje na sociálních sítích jednu fotku za druhou s čerstvě upravenými vlasy. Naposledy v neděli před svým vystoupení v České televizi se postavila před pražský kadeřnický salon Oskar.

Alena Schillerová před salonem Oskar. Zdroj: Instagram AS

Ten se ale od ministryně distancuje. “Není a nikdy nebyla naše klientka. Máme normálně zavřeno. Nikdy jsme ji nestříhali,” uvedla na dotaz redakce manažerka salonu. Jak dodala, fotografie ministryně salon poškozuje, protože to vypadá, že kadeřnictví porušuje vlání nařízení. Salon přitom stejně jako další bojuje kvůli vládním restrikcím o přežití.

Sama Schillerová k fotce připojila komentář: “Takový ten pocit, kdy vyjdete dopoledne před dům a už víte, o jakých tématech se po dnešních Otázkách začne mluvit.”

Každopádně ve stejné ulici, kde sídlí salon Oskar, jsou i vládní byty. Záhada jejího kadeřníka tedy trvá. Ona sama zatím na dotazy Neovlivní.cz nereagovala.

Jak ukazuje poslední Vojtěchův výrok ohledně kadeřnictví, je zřejmé, že jednotliví ministři buď neznají nebo ignorují nařízení vlastní vlády.

Příkladem je třeba osobní zasedání krizového štábu v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, kde hned několik účastníků nemělo obličej zakrytý rouškou.

Po celý březen jsme s pomocí utajených zdrojů Neovlivní.cz ale také sledovali konkrétní roky vlády v zákulisí. Výstižná je následující historka, kterou popisujeme v dubnovém časopise:

“9. března – devět dní po první oficiálně prokázané nákaze v České republice – ministři oznámili, že chtějí obyvatelům pomoci s orientací, a proto ministerstvo zdravotnictví vytiskne informační letáky o koronaviru. Ty s tvářemi Adama Vojtěcha a Romana Prymuly. Bylo to ve čtvrtek, letáky měli lidé dostat do schránek v úterý.

„V sobotu večer volali z ministerstva zdravotnictví zoufale na vnitro, že nemají žádnou tiskárnu, která to vytiskne. Dva dny před tím, než to měli distribuovat. Tiskárnu tak nakonec poskytlo vnitro,“ popsal státní úředník obeznámený s tiskem letáků,” napsali jsme v dubnovém čísle magazínu Neovlivní.cz

Šlo o vytištění letáků, takže by se vlastně nic moc nestalo, kdyby se zpozdily. Příběh ale přesně ilustruje, jak to v krizovém štábu i na vládě po celý březen chodilo i v mnohem důležitějších věcech.

Co hrozilo?  Jakou katastrofu úředníci vlastně náhodou odvrátili? Důkazy o vládním selhání najdete v časopise Neovlivní.cz. Předplácejte zde: