Stříž zůstane. Navzdory předvolebním slibům Spolu

Vláda chystá novelu zákona o státním zastupitelství, převrat v justici ale nebude.

Jsou situace, kdy politici jinak mluví a jinak jednají. To se týká zejména výroků před volbami, kdy z opozice útočí na politickou konkurenci a sbírají hlasy voličů.

Jako konkrétní příklad může posloužit nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, kterého jmenovala ještě Babišova vláda. Když se tak stalo, politici současné Fialovy koalice z opozice striktně tvrdili, že jen co budou vládnout, Stříže odvolají.


Premiér Petr Fiala s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem během uvedení do funkce, proti nim již bývalá šéfka justice Marie Benešová. V její éře byl Stříž jmenován Foto: Úřad vlády

Kupříkladu lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla: “Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme.”

A stejně se vyjádřil i současný ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura. “Hanebná personální politika vlády A.Babiše a J.Hamáčka. Vojenských prokurátorů se báli i komunisté a lampasáci. Jeden z nich se dnes, 32 let po listopadu 1989, stal nejvyšším státním zástupcem. Po volbách ho odvoláme,” napsal na Twitter.

Jenže zůstalo jen u politických proklamací. Když se do té doby opoziční politici dostali k moci, Igor Stříž jakoby vadit přestal. A jeho odvolání se ani náhodu nechystá.

“Ne,” odpověděl nyní ministr spravedlnosti Pavel Blažek na otázku Neovlivní.cz, zda na tomto postu chystá změnu.

Ukázalo se totiž, že Stříž má sice na první pohled problematickou minulost, odborně ale hraje první ligu a především je v justici respektovanou osobností. A současně je známý tím, že navzdory škraloupu v minulosti se nenechá vydírat a nepodléhá politickým tlakům.

Osoba Igora Stříže se znovu dostala na přetřes poté, co ministerstvo spravedlnosti tento týden oznámilo úpravy v chystané novele zákona o státním zastupitelství. Oproti původním předpokladům podle aktuálního vývoje neumožní vládě, aby mohla odvolat nejvyššího státního zástupce bez udání důvodů.

To bylo původně v plánu, ten ale vyvolal poprask v justici. Návrh totiž současně počítal s tím, že bude o tři roky (na sedm let) zkrácen mandát nejvyššího žalobce.

“Ministr spravedlnosti Pavel Blažek již v půlce prosince loňského roku zadal legislativcům ministerstva, aby do návrhu zapracovali zákonné důvody pro odvolání nejvyššího státního zástupce,” uvedl Blažkův resort.

Nově by tak do chystané právní normy měla přibýt poměrně komplikovaná věta, která důvody upřesňuje. V aktuální verzi, kterou má redakce k dispozici, zní: “Vláda může na návrh ministra spravedlnosti nejvyššího státního zástupce odvolat, pokud zaviněným hrubým porušením svých povinností anebo svým zaviněním hrubě nevhodným chováním nebo jednáním zásadním způsobem ohrozil důvěru v řádnou činnost soustavy státního zastupitelství, zejména důvěru v zákonnost jeho postupu nebo v jeho nestrannost anebo odbornost, nebo zásadním způsobem ohrozil vážnost státního zastupitelství.”

Pavel Blažek přitom věří, že upravenou verzi vláda schválí. “Podle mého názoru snad předložíme přijatelný kompromis pro vládu, opozici i Senát,” dodal Blažek.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email