V éře ANO vyrostl na obraně nový Háva. Zemanův přítel Strnad

Tak jako se v dobách, kdy měl na resort obrany vliv Miroslav Kalousek, dařilo v armádních zakázkách jeho příteli Richardu Hávovi, i v éře ministra obrany z hnutí ANO se objevil jeden privilegovaný hráč. Jmenuje se Jaroslav Strnad. Kromě vstřícnosti ze strany Babišova hnutí může počítat i s podporou Hradu. Byl největším sponzorem zemanovské partaje SPO, prezidentovi sponzoroval i Žofínské fórum. A právě tento týden získal bez soutěže další miliardovou zakázku v resortu Martina Stropnického.

Je to největší armádní zakázka současného kabinetu. Jde o jedenáct miliard. A to takzvaně napřímo, bez soutěže. Polovinu ze zakázky získá podle pondělního rozhodnutí vlády společnost Tatra zbrojaře Jaroslava Strnada, která armádě dodá 62 obrněnců Titus.

Obrana připravovala tendr tři roky. Už dávno ale bylo jasné, kdo obrněnce dodá. Vojáci totiž požadovali, aby obrněnci měli jednotný podvozek od firmy Tatra a současně chtěli vozidla Titus. Strnadova firma splňovala obě podmínky, protože dokázala uzavřít exkluzivní dohodu s výrobcem vozidel Titus.

Nejde přitom o jedinou zakázku z ruky, kterou Jaroslav Strnad na obraně získal poté, co resort převzalo hnutí ANO. Jen ukázky z letošního roku: v dubnu jeho společnost Tatra Truck získala zakázku na modernizaci 33 samohybných houfnic Dana za 1,5 miliardy korun. Před tím v lednu zbrojař získal zakázku na dodávku dvaceti pandurů za zhruba dvě miliardy korun.

Ministr Stropnický a zbrojař Strnad při nedávném převzetí vozidel Tatra. Zdroj: army.cz

Do té doby, než přišel na ministerstvo obrany politik z hnutí ANO, přitom armáda od Jaroslava Strnada v podstatě nenakupovala. Vše se změnilo poté, co Strnad v roce 2013 převzal krachující kopřivnickou Tatru, postavil ji na nohy a rozšířil tak své zbrojařské imperium do té doby známé pod jménem Excalibur. Loni se holding přejmenoval na Czechoslovak Group a spanilá jízda Jaroslava Strnada v armádě se rozeběhla naplno.

Loňský rok byl rekordní. Při započtení všech firem ovládaných Strnadem se v jeho impériu bavíme o tržbách 15,4 miliardy a zisku 1,9 miliardy korun.

Jakkoli je Strnad rekordmanem v armádních zakázkách bez výběrového řízení, trvá na tom, že politiky ke svému byznysu nikdy nepotřeboval a – jak říkal – nepaktuje se s nimi. Přiznanou výjimkou je ovšem Miloš Zeman. Strnadova firma Dako-cz byla před minulými volbami největším sponzorem partaje SPO známé jako Zemanovci. Prezident jej zase s sebou bere na zahraniční cesty a označuje se za “agenta Tatry”.

“Důvodem byla osobnost Miloše Zemana jako jednoho z mála českých politiků, který konzistentně a se znalostí věci podporuje český průmysl,” zdůvodnil finanční podporu pro Zemana před lety v HN Strnad.

Mimochodem, ve sponzorující firmě Dako je Strnadovým společníkem jistý Alexej Beljajev. Muž, který stál ve slovenském Petrimexu po boku Andreje Babiše. Dnešního lídra hnutí ANO, které ovládá ministerstvo obrany.