Strnadův akademický úspěch: jeho kandidát byl navržen na rektora

O jmenování Jana Farlíka rozhodne prezident Petr Pavel. Čas má do konce července.

Zbrojař Michal Strnad si může připsat úspěch na – pro svůj obor na první pohled – netradičním, akademickém poli. Kandidátem na nového rektora univerzity obrany byl zvolen Strnadův favorit Jan Farlík. Jeho protikandidát z volby odstoupil.


Koláž: Neo

“Akademický senát Univerzity obrany na svém zasedání hlasy 21 členů zvolil kandidátem na rektora-velitele vojenské vysoké školy pro období 2024-2028 stávajícího proděkana Fakulty vojenských technologií UO pro vnější vztahy a rozvoj plukovníka gšt. doc. Ing. Jana Farlíka, Ph.D. Akademický senát nyní navrhne prezidentu republiky, aby zvoleného kandidáta jmenoval do funkce k 1. srpnu,” uvedla univerzita..

Zákulisí boje o armádní vysokou školu jsme popsali v dubnovém časopise Neovlivní.cz.

“Michal Strnad kráčí ve stopách známějších miliardářů, kteří svůj vliv posilují skrze investice do škol, fotbalových klubů nebo spřízněné postavy dosazené na důležité pozice. Zbrojařovy stopy se nyní objevují v zákulisí výběru nového rektora Univerzity obrany,” napsali jsme.

A právě v souvislosti s kandidátem na rektora Janem Farlíkem se v bezpečnostních složkách začalo skloňovat jméno zbrojaře Michala Strnada – majitele společnosti CSG, která díky dodávkám zbraní pro napadenou Ukrajinu dosahuje rekordních zisků. A momentálně také jednoho z nejvlivnějších zákulisních hráčů s těsnou vazbou na tým premiéra Petra Fialy.

„Strnad chce ovládnout Univerzitu obrany. Coby kandidáta tlačí Jana Farlíka,“ uvedl zdroj z bezpečnostní komunity.

Tyto informace redakce ověřila ještě u dalších dvou na sobě nezávislých zdrojů. Jejich závěry jsou shodné: „Jan Farlík je Strnadův kůň.“


ČTĚTE TAKÉ: Zbrojař Strnad. Nové jméno v žebříčku zákulisních hráčů


Sám Michal Strnad rozhovory poskytuje jen velmi omezeně. S tímto argumentem žádost Neovlivní.cz odmítl skrze svého mluvčího Andreje Čírtka. „Je mi líto, ale majitel rozhovory až na velmi řídké výjimky, které se týkají mezinárodních či ekonomických médií, neposkytuje,“ uvedl Čírtek.

Na výslovný dotaz ale současně popřel, že by se ve výběru nového rektora jakkoli angažoval sám Michal Strnad i kdokoli z jeho zbrojařského impéria. „CSG jako soukromá firma se nijak neangažuje ve výběru rektorů či jiných akademických funkcionářů na jakoukoliv VŠ v ČR a je nepochopitelné, jak se může taková spekulace vůbec objevit,“ uvedl doslova.

Jak je ale zmíněno výše, Strnadovo angažmá potvrdily redakci hned tři na sobě nezávislé zdroje. Strnadův holding má ostatně k univerzitě blízko i skrze jejího bývalého rektora Bohuslava Přikryla, který v současné době pracuje právě pro CSG. Brigádní generál v záloze působí jako viceprezident pro vědu a výzkum v divizi CSG Aerospace.

Jmenování Jana Farlíka je tedy nyní v rukou prezidenta Petra Pavla, oněmž jsme napsali, že se jeho tým o situaci na univerzitě zajímá. Podle informací Neovlivní.cz totiž ohledně výběru rektora a zbrojaře Strnada disponuje stejnými informacemi.

Ministryně obrany Jana Černochová, která je dlouhodobě se Strnadem na válečné stezce, výběr nového vedení univerzity nijak nekomentovala.

„Volba rektora je věcí Akademického senátu Univerzity obrany a ministr do ní podle zákona nevstupuje. Takže se nebudu vyjadřovat ani k těmto spekulacím,“ reagovala ministryně na žádost redakce o stanovisko ke zbrojařovým aktivitám kolem brněnské školy.

Sám Jan Farlík ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že přesvědčí i ty, kteří pro něj nehlasovali. “Chtěl bych poděkovat těm, kteří mě zvolili a ty, kteří mě nevolili, se budu snažit přesvědčit, že udělali chybu. Budu platným rektorem-velitelem, pokud mne pan prezident jmenuje, pro všechny členy této univerzity,“ uvedl Farlík bezprostředně po svém zvolení.

Mít vliv na Univerzitu obrany má hluboký smysl pro jakéhokoli zbrojaře. Nejde jen o to, že lze skrze ni budovat vlivovou síť, která bude využitelná po nástupu absolventů do armády, státní správy či struktur NATO. Ostatně ze stejného důvodu byla vždy terčem zájmů nejrůznějších skupin vysoká škola CEVRO, která odchovala řadu bezpečnostních expertů a je s ní spojen například i současný hlavní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.

Univerzita obrany ale hraje také významnou roli při veřejných zakázkách pro ministerstvo obrany, jemuž poskytuje odborná stanoviska. Jen pro ilustraci, o co jde: antimonopolní úřad kupříkladu požádal univerzitu v roce 2022 o odborné vyjádření v případě dodávek zbraní pro vojenskou policii. Takových příkladů je řada.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email