© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Americký ústav vytvořil modely a odhady úmrtnosti na covid-19. Tři scénáře pro ČR: Od 60 mrtvých až po 700 denně.
Pokud Česká republika v následujících týdnech nepodnikne žádná systémová opatření proti covid-19, hrozí při nejhorším scénáři až 700 mrtvých denně. Vychází to z modelů, které vytvořil ústav působící v oblasti globální zdravotní statistiky a hodnocení dopadů na Washingtonské univerzitě (IHME).
Na výzkum upozornila lékařka a bývalá ministryně Džamila Stehlíková v textu pro Neovlivni.cz.
“Rychlý nárůst nemocných může vést k přečerpaní kapacity nemocnic, především lůžek akutní péči s umělou plicní ventilací a růstu počtu úmrtí na koronavirovou infekci kvůli neposkytnutí včasné lékařské péče,” uvedla Stehlíková.
Výzkumný ústav IHME vytvořil modely a odhady úmrtnosti na Covid-19 na přelomu roku 2020-2021 pro většinu zemi světa. Pokud Česko nepodnikne proti epidemii rázné kroky, činí velmi pesimistický odhad až 700 úmrtí na Covid-19 denně.
Podle odhadu IHME naprostá většina zemí bude donucena zavést alespoň částečný lockdown při překročení hranice 8 úmrtí na milion obyvatel denně. Česko by mělo dosáhnout této hranice nejpozději v polovině listopadu.
“V případě “uzavření” republiky bude kolem Vánoc podle těchto modelů IHME umírat zhruba 150 lidí denně. Při neprodleném zarouškování celé populace se předpokládaný počet úmrtí v Česku koncem roku zastaví na 60 lidech denně,” uvádí Stehlíková.
Každá z těchto tří variant IHME každopádně znamená zahlcení zdravotnického systému pacienty s koronavirovou infekcí. Vláda Andreje Babiše přitom doposud podobná varování lékařů ignorovala. Například kapacitu lůžek začal Adam Vojtěch coby ministr zdravotnictví reálně řešit až 12. září.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com