Šuman díl III.: Babiš připravuje s redaktorem články před sjezd ČSSD

Anonymní skupina Julia Šumana zveřejnila další nahrávku vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Lídr hnutí ANO na ní tentokrát řeší, jak nejlépe využít informace z živých kauz policie proti své politické konkurenci.

Na nejnovější nahrávce, která zaznamenává dalších pět minut jeho schůzky s tehdejším zaměstnancem a novinářem z vydavatelství Mafra, Babiš výslovně říká: “Já bych to načasoval někdy před ten jejich socanskej sněm, něco před volbama.”

Andrej Babiš tak reagoval na policejní spisy, které mu přinesl novinář Marek Přibil. Spisy obsahovaly informace z probíhajícího vyšetřování kauzy Beretta, v níž policie vyšetřuje podezření z rozsáhlého ovlivňování některých citlivých kauz. Externí odkaz na nahrávku ZDE.

Mohlo by vás zajímat:

» O čem jsem tak mluvil s Babišem. Odposlechy děsí jeho zaměstnance i partnery
» Babiš dostal státní ochranku, připraví ho o soukromí
» Babišovy odposlechy jsou z jeho Sokolovny
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

Z naposledy zveřejněné nahrávky je patrné, že Přibil přinesl Babišovi právě ty části spisu, které jsou nějakým způsobem spojeny s politikovou konkurencí.  Když se jej Babiš během diskuse nad papíry zeptá, proti komu jsou namířeny, novinář odpovídá: “To je především proti sociálním demokratům a odéesce.”

Odposlechy Andreje Babiše, které byly pořízeny v jeho průhonickém podniku Sokolovna, zveřejňuje anonymní skupina skrytá za jméno Julius Šuman. To je skutečná postava důstojníka Státní bezpečnosti, který vedl spis na agenta Bureše, což mělo být krycí jméno Andreje Babiše (politik ale zatím soud ohledně spolupráce s StB vyhrál).

Poslední nahrávka přichází poté, co Andrej Babiš začal tvrdit, že se stal obětí provokace. A dva dny před tím, než nahrávky bude na své mimořádné schůzi řešit Sněmovna.

Jak už jsme psali, Babišův tým si je vědom, že právě nahrávky nyní jejich “šéfa” ohrožují ze všeho nejvíc. Andrej Babiš také zrušil nedělní účast v Otázkách Václava Moravce, místo toho jeho poradci dali na jeho facebookový profil příspěvek, ve kterém se kaje.

“Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,” stojí v příspěvku. Babiš tvrdí, že v nahraných diskusích byl vlastně pasivní: “Já jsem to spíš od sebe odkopával, moc jsem na to nereagoval.”

Zhruba stejně Andrej Babiš komentoval i poslední díl nahrávek. “Jsem obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat,” citovala jej Česká televize.

K tomu je třeba ale připomenout, že Marek Přibil nebyl řadovým redaktorem Mafry. Požíval důvěry nejvyššího vedení firmy a jeho kolegové o něm mluví jako o muži na špinavou práci, který nejednal na vlastní pěst, ale vždy z pověření svého nadřízeného Františka Nachtigalla. Mafra nicméně od Přibila dala ruce pryč, propustila jej a tvrdí, že šlo o jeho exces.

Dosud zveřejněné nahrávky pocházejí z konce loňského roku, na dvou z nich je pak novinář Přibil. Kdo ale rozhovory Andreje Babiše nahrál, to zatím není jasné. Z informací Neovlivní.cz vyplývá, že to nebyl Přibil, protože existují i záznamy hovorů, kterých se neúčastnil.

Sám Babiš pak autorství připsal sociální demokracii a spřízněným bezpečnostním složkám. Jak ale přiznal, důkazy pro to nemá.