Šuman úřaduje: Doklady k financování Čapího hnízda

Anonymní skupina skrytá za identitu Julia Šumana zveřejnila další dokumenty proti lídrovi hnutí Andreji Babišovi. Jde o údajné dokumenty banky HSBC, která úvěrovala farmu Čapí hnízdo. Z dokladů vyplývá, že když farma žádala banku o půjčku, uváděla v materiálech, že je vlastněna osobně Babišem. Nikoli jeho rodinou, jak dnes politik tvrdí. Připomínáme i další dokument, který dokládá, že Babiš osobně podepsal ručení za tento úvěr.

Autenticitu dokumentů zatím Andrej Babiš nepopřel, měl na to celé nedělní odpoledne. Dokumenty, které neznámá skupina skrytá za jméno důstojníka StB Šumana, ukazují, že farma Čapí hnízdo vždycky patřila Andreji Babišovi. Konstrukce, s níž přišel sám Babiš – farma patřila mým dětem – by podle těchto dokumentů tedy byla fiktivní. To samé tvrdí i policie, která již lídrovi hnutí ANO a dalším zhruba deseti lidem rozeslala obvinění z dotačního podvodu.

Dohoda o poskynutí ručení za úvěru pro Čapí hnízdo. Podpis: Andrej Babiš

Ručení za úvěr na výstavbu Čapího hnízda. Podpis: Andrej Babiš

Dnes zveřejněné dokumenty se týkají půjčky, kterou na výstavbu Babišova luxusního konferenčního centra na Benešovsku, poskytla banka HSBC. V žádosti o úvěr je uvedeno, že majitelem farmy je Andrej Babiš. O dětech v ní není ani slovo.

Deník Neovlivní.cz již v březnu zveřejnil průlomové dokumenty, z nichž vyplynulo, že žádost o dotaci 50 milionů korun byla od začátku podvodná. Mimo jiné šlo rovněž o doklady k financování výstavby pomocí bankovních úvěrů. Jeden z dokumentů dokazoval, že za úvěr pro Farmu Čapí hnízdo ručil Agrofert Holding a podepsal jej osobně Andrej Babiš.

Jde o dohodu o ručení za úvěr na výstavbu farmy s datem 25. června 2008. V kolonce ručitel stojí: Ing. Andrej Babiš, předseda představenstva Agrofert Holding, a.s.

Mimo jiné právě tento dokument si od redakce vyžádala policie, která jej pak využila při svém obvinění lídra hnutí ANO a jeho spolupracovníků a rodiny.