Aféra Babišova Agrotecu: Získali jsme obžalobu

Potíže firmy Agrotec ministra financí narůstají. Ukázala to obžaloba, již státní zástupce posílá Babišovu firmu a jeho manažera k soudu kvůli podezření z ovlivňování zakázek na státní poště. Redakce Neovlivní.cz se s textem žalobců seznámila. Nově se ukázalo, že jde o dva, nikoli jediný případ. V obžalobě se s odkazem na svědectví píše, že zakázky Agrotecu byly na poště zadávány výměnou za “odměnu”. Zároveň vylučuje administrativní chybu – podle obžaloby šlo o záměr.

Stačila jednoduchá finta a společnost vicepremiéra Andreje Babiše mohla státní České poště dodávat náhradní pneumatiky k vozidlům i přesto, že neuspěla ve výběrovém řízení.

Podle státního zástupce stačilo zrušit – s fiktivním zdůvodněním – soutěž, v níž Agrotec nesplnil požadavky a neuspěl. A vzniklou díru v dodávkách pak vyřešit využitím staré smlouvy s touto společností z roku 2004, která byla původně uzavřena výhradně pro ostravský odštěpný závod pošty.

Stejný postup – prodloužení staré smlouvy – pošta vyzkoušela už před tím v roce 2012. A to, když zakázku na dodávky pneumatik vůbec nevypsala a rovnou začala gumy odebírat od Agrotecu. Ceny si ovšem podle obžaloby mohla stanovit firma ministra financí. Celkem tak pošta odebrala v obou případech dohromady pneumatiky za více než 28 milionů korun bez DPH.

K této kauze

Zdroj: agrotec.cz
» Babišův Agrotec jde k soudu – kvůli zakázkám na České poště
» SPECIÁL: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Policie má na Babišovu firmu nabito, manažer pošty promluvil
» Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie
» Babišův Agrotec: Zakázky na poště? Jen administrativní pochybení
» Obhajoba Agrotecu: Je to kampaň!

To vše se prokazatelně odehrálo za účasti dvou mužů: tehdejšího ředitele sekce řízení dopravy České pošty Patrika Zeithamla a ředitele divize nákladních aut Agrotecu Pavla Richtera. Oba vrcholní manažeři jsou kvůli tomu obžalovaní stejně jako samotná hustopečská firma ministra financí.

“Rozhodnutí Patrika Zeithamla iniciovat zrušení zadávacího řízení bylo motivováno snahou zachovat dodávání pneumatik pro Českou poštu, s.p. od společnosti Agrotec a.s., neboť nejpozději od počátku roku 2012 jednal Patrik Zeithaml ve snaze tuto společnost protěžovat před ostatními dodavateli a přednostně jí zajišťovat veřejné zakázky spadající do jeho gesce,” stojí v obžalobě.

Státní zástupce je přesvědčený, že nešlo o administrativní chybu, jak od počátku tvrdí manažeři vicepremiérovy společnosti. (Původní stanovisko Agrotecu k případu naleznete zde ».)  Dle obžaloby šlo o promyšlenou fintu, jak mohla firma dosáhnout na milionovou státní zakázku bez soutěže.

Manažer pošty Zeithaml přitom nejednal na vlastní pěst. Po zatčení se stal spolupracujícím obviněným a prozradil, že Agrotec byl na poště preferovaný dodavatel.

“Někdy ve 2. polovině roku 2011 sdělil Ing. Petr Zatloukal, generální ředitel České pošty, s.p., Patriku Zeithamlovi a Ing. Jiřímu Koubovi (nezávisle na sobě), že společnost Agrotec a.s. je preferovaným dodavatelem České pošty. Patrik Zeithaml to pochopil tak, že by této společnosti měl věnovat nadstandardní péči v podobě upřednostňování v případě veřejných zakázek,” stojí v obžalobě s odvoláním na Zeithamlův výslech z 18. dubna 2014.

Zeithamlovu motivaci státní zástupce dovysvětluje odkazem na jeho vlastní svědectví. Manažer pošty při výslechu uvedl, že se mu protějšek z Agrotecu Pavel Richter svěřil, že všechny zakázky Babišovy firmy jsou “na nejvyšších místech srovnány.”

Co přesně to znamená? Žalobce si to překládá jednoznačně: byl to model “zakázka za odměnu”.

“Začátkem roku 2013 mu Ing. Richter při důvěrném rozhovoru či ve slabší chvilce sdělil, že všechny zakázky společnosti Agrotec a.s. jsou na nejvyšších místech srovnány, tedy že osoby, které je pomohly získat, obdržely odměnu. Jemu se svěřil proto, že oba věděli, jak preferovaný dodavatel je společnost Agrotec a.s. u České pošty, s.p. Nikomu dalšímu o této informaci neřekl,” stojí v obžalobě.

Policie se podle zjištění Neovlivní.cz pokoušela tyto “odměny” doložit. Ovšem zpětně se jí nepodařilo důkazy o korupci dohledat. Odposlechy přinesly “jen” informace o tom, že si manažer Agrotecu s manažerem pošty začali tykat. A také zaznamenaly, jak Pavel Richter 15. 10. 2013 tři minuty před půl pátou odpoledne pozval Patrika Zeithamla na zájezd do Madridu spojený s účastí na fotbalovém utkání Real Madrid-Málaga CF.

Žalobce nicméně ve svém dokumentu pro soud jednoznačně konstatoval, že Zeithaml nebyl v celé věci za poštu sám. “Upřednostnit společnost Agrotec a.s. před jinými dodavateli se rozhodl po dohodě s dalšími dosud neustanovenými osobami,” poznamenal státní zástupce v obžalobě.

Zatímco manažer pošty Zeithaml detailně popsal okolnosti zakázek pro Agrotec, Babišův zaměstnanec od počátku zachovává striktní mlčení. Na žádost Neovlivní.cz o rozhovor nereagoval, nemluvil ani s policií. “Obviněný Ing. Pavel Richter uvedl, že si není vědom, že by se dopustil jednání, pro které je stíhán, a dále využil svého zákonného práva podle § 33 odst. 1 trestního řádu a odmítl vypovídat,” stojí v podkladech žalobce pro soud.

Jak už deník Neovlivní.cz upozornil, případ se odehrál v éře, kdy Babišův Agrotec řídil dnešní místopředseda ANO a šéf poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek. Ten sice obviněný není, žalobce ale posílá před soud firmu Agrotec jako takovou.

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly