Svědectví z první linie: Počítejme, že pár lidí umře. A ne jen starých.

Lékař ARO jihlavské nemocnice Bohdan Trnka zveřejnil osobní svědectví zdravotníka, který se nyní stará o covid pacienty.

Anesteziolog Bohdan Trnka pracuje v jihlavské nemocnici na ARO. Do Jihlavy se vozí i covid pacienti z Pelhřimova, proto mají skoro plno. Volné kapacity na ventilacích tu zůstávají zatím více méně shodou náhod. Aktuálně totiž v Jihlavě nemají pacienty bez covidu, kteří by potřebovali specializovanou péči.

Trnka nyní zveřejnil na svém facebookovém profilu svědectví, co nyní lékaři z první linie především v regionech zažívají. Autenticitu pak potvrdil v rozhovoru s Neovlivní.cz.

“Report z první linie. Reaguji na komentáře kamarádů /civilistů… Vždyť je to jen chřipečka…Situace k 5.10. Nemocnice Jihlava… V normální dobu ventilujem na ARO max 5-6 lidí… Dnes v Jihlavě 10 “covidů” na dýchacích přístrojích … jsou po 14-ti dnech neodpojitelni z ventilace s multiorhanovým selháním . K tomu jsou ventilovaní pacienti necovidoví. Staré a nemocné nenapojujeme…umírají v klidu na lůžku s opioidy. Rychlost, s jakou přibývají další pacienti s covid je cca 1 pacient na plicní ventilaci za 1,5 dne… Na Remdesivir dosáhne dle kritérií jen menší část ( schvaluje se centrálně v Brně – kritéria velmi přísná )Pracujeme na 300%….lékaři, sestry, zdravotníci, nezdravotníci, management nemocnice. Děkuji všem nasazeným v péči o všechny nemocné…👍👍👍Práce se stává noční můrou. Nebojte se té “chřipečky” , jen počítejme s tím, že pár lidí umře… a ne jen starých a nemocných!!!Ochranné pomůcky fungují a zatím jsou. Ventilujeme v izolaci na ARO, infekční JIP nově interní JIP. Provoz sálů je omezen na akutní výkony. Nebojte se, ještě pár ventilátorů zbývá.”

Pro Neovlivní.cz pak upřesnil, že věta “staré a nemocné nenapojujeme” neznamená, že už nyní kvůli covid pandemii některým z pacientů nepomohou. “To s covidem nijak nesouvisí. Pacienti v určitém stavu už se na přístroje nenapojují, je to vždy rozhodnutí případ od případu,” dodal Trnka.

Jak uvedl, jednoznačně souhlasí s výzvou, kterou lékaři a sestry z infekčních odděleních adresovali svým kolegů, vládě a veřejnosti. Došla jim totiž trpělivost se zlehčováním pandemie covid-19 a s chaotickým postupem vlády.  Detaily ZDE.

Zdroj náhledové foto: FB jihlavské nemocnice

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email