Babišův ředitel dosvědčil podvod s dotací na toasty

Bývalý provozní ředitel firmy Penam Michal Miksche tvrdí, že linka na toastový chleba nebyla inovační a nesplnila podmínky pro dotaci.

Policie už několik měsíců vyšetřuje zjištění z auditu Evropské unie k dotacím pro premiérův holding Agrofert. Mezi nimi i dotaci pro výrobu toastového chleba z Penamu.

Nyní promluvil klíčový svědek. Michal Miksche, který byl provozním ředitelem právě v pekárenském Penamu. Firmě, která získala sto milionů z unijních peněz na inovační linku.

„Inovačního ale na lince není vůbec nic,“ říká dnes otevřeně Michal Miksche. „Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta před tím, a to přímo v Liekenu.“

Zmiňovaná německá pekárna Lieken patří také do premiérova holdingu. A Mikscheova slova současně potvrzují podezření, která loni v auditu vznesli unijní kontroloři a která dosud Penam popíral.

Jako jeden z klíčových důvodů, proč Evropská unie odmítla dotaci proplatit, bylo zjištění auditorů, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Lieken.

Policie zatím odmítá prozradit v jakém stavu se vyšetřování dotace na toastový chleba nachází. “Nadále probíhají úkony ohledně všech v auditech označených projektech, nemůžeme nyní podat žádnou informaci,” uvedla vrchní státní žalobkyně v Praze Lenka Bradáčová, jejíž úřad na práci policie dohlíží.

Premiérův holding navzdory svědectví bývalého ředitele Mikscheho trvá podle mluvčího Karla Hanzelky na svém: „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem.”

Kvůli toastové dotaci přitom premiérův byznys čelil kritice už dávno před tím, než ji začal vyšetřovat Brusel a policie.

V roce 2016 jsme vypátrali, že Babišovi manažeři prolobbovali v Bruselu změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. Bez tohoto kroku by Penam dotaci nezískal, a ani další firmy z holdingu.

Co přesně vypověděl bývalý manažer holdingu? Jaký má důkaz pro své tvrzení a pracuje s jeho svědectvím policie? Čtěte v časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email