Svěřenský fond nestačí: Agrofert přijde o dotace, pokud Babiš půjde do vlády

Andrej Babiš bude muset znovu řešit správu svého majetku, tedy pokud nebude chtít odepsat evropské dotace pro Agrofert. Brusel totiž schválil normu, která ve svém důsledku znemožňuje čerpat dotace těm politikům či úředníkům, kteří současně rozhodují či kontrolují evropské peníze. A finta svěřenského fondu s Babišovou partnerkou Monikou a jeho právníkem Bílkem stačit nebude.

O nové normě, která prošla  Evropským parlamentem bez většího zájmu veřejnosti, informoval pondělní Respekt.

“Norma není – aspoň oficiálně – motivována unikátním případem Andreje Babiše, který v sobě donedávna slučoval násobný konflikt zájmů. Podle autorů odráží zkušenosti z více zemí, mimo jiné z Itálie a Bulharska. Je ale fakt, že českou politickou hvězdu bude dopad nové legislativy hodně zajímat,” píše týdeník.

Holding Agrofert, který kvůli českému zákonu o střetu zájmů Babiš převedl do svěřenského fondu, je rekordmanem v čerpání dotací z eurofondů. Jak připomíná Respekt je i jedním z největších konzumentů unijních peněz v regionu střední a východní Evropy.

To, co naplňuje český zákon, však Bruselu stačit nebude. Nové unijní podmínky totiž neumožňují, aby se na správě majetku daného politika čerpajícího dotace podílely osoby blízké jako je manželka, partnerka či lidé, kteří pro něj roky pracují.

Za zpřísňují normou stojí mimo jiné šéfka kontrolního výboru Eropského parlamentu Ingeborg Grässle , která na Babišův střet zájmů upozorňuje dlouhodobě. Před pár měsíci vydala prohlášení, v němž uvedla: “je nepřípustné, aby členové vlády, kteří jsou z hlediska své funkce garanty řádného využívání evropských fondů, měli z těchto fondů prospěch a navíc mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání”.

A také přidala varování, že to budou Češi, kdo ponesou následky Babišova střetu zájmů. “Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy.”

Obsáhlý rozhovor Neovlivní.cz s Ingebor Grässle najdete zde.

Andrej Babiš poslankyni – stejně jako všechny své kritiky – označuje za součást kampaně proti jeho osobě. Naposledy v květnu o ní doslova prohlásil: “Vždycky je připravena na mě vyhodit kýbl sraček. V tomhle je velice aktivní, a tím se zviditelňuje v Bruselu. Je součástí té kampaně. Paní Grässle nemá ráda Českou republiku a dělá jí radost, když ji může pomlouvat.”

Jenže to není jen poslankyně Grässle. Nyní kvůli střetu zájmů Andreje Babiše a jeho spolupracovníků hrozí, že Česká republika bude muset Bruselu vrátit přes dvacet milionů korun. A to kvůli střetu zájmů, v něž se při rozdělování zemědělských dotací ocitl šéf poslaneckého klubu ANO a Babišův dlouholetý manažer Jaroslav Faltýnek. Ten zasedal v dozorčí radě fondu, jež dotace rozděloval. A zároveň byl také ve vedení Agrofertu a zemědělského výboru ve Sněmovně.

Evropská komise řešila Faltýnkův střet zájmů déle než rok, kdy se v zákulisí bojovalo zejména o výši pokuty. Verdikt pak komise poslala do Prahy letos v únoru – paradoxně právě na úřad tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, který Agrofert skrze svěřenský fond ovládá.

Česká republika se nyní snaží pokutu komise zvrátit.

Exkluzivně na Neovlivní.cz:
Německá europoslankyně Inge Grässle. © foto Evropska unie Šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle se ostře pustila do českého ministra financí. Prohlásila, že představuje vážný konflikt zájmů, že jeho privátní byznysové aktivity jsou těžko slučitelné s funkcí ve vládě. Deníku Neovlivní.cz poskytla nedávno exkluzivní rozhovor o prošetřování Babišova Agrofertu, Čapího hnízda i české praxi v rozdělování unijních dotací. Celé interview zde »
 

Všechny větvičky Čapího hnízda: Naše investigativní zjištění, dokumenty, fakta. Předkládáme vám průvodce dotační aférou Čapí hnízdo, která vážně zpochybnila byznysové praktiky miliardáře, vicepremiéra, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Projděte si náš SPECIÁL »

 

 Vetvicky_Capi-Hnizdo