Svět kolem nás. Web spíš o světě pod vlivem propagandy

Deník Neovlivní.cz vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Přidáváme další položku.

Svět kolem nás – SVETKOLEMNAS.INFO

Motto serveru: kontroverzní realita

Náhled webových stránek Světu kolem nás. Repro: Neo

Náhled webových stránek Světu kolem nás. Repro: Neo

O čem píše: Jde o mix článků, které se tváří:

a) jako zpravodajství (“Merkelová navrhla Japonsku vstoupit do NATO, píší noviny The Japan News“);

b) jako zábava (“Sledujte, co se stane, když se větrná turbína po náporu větru vymkne kontrole“);

c) jako čistý bizár (“Žena vytáhla labuť z jezera, aby si s ní udělala selfie. Pak ji nechala zemřít“).

A tím vším se proplétají texty, které asi nejvíc odpovídají mottu serveru o kontroverzní realitě (“Titanic nikdy na žádný ledovec nenarazil. Jednalo se o největší pojišťovací podvod všech dob“, nebo “Další konspirační teorie potvrzena. Do Pentagonu nenarazilo letadlo, ale na dálku řízená raketa“). A mnohé odpovídají i tomu, jak v Česku funguje ruská propaganda.

Tedy: řada textů, které si na serveru můžete přečíst, vyvolává ve čtenářích dojem, že jim vlastní vláda/úřady/média/osobnosti lžou, že pravda je někde docela jinde, a že tím jediným, kdo v dnešní době zůstává stabilní a silný, je putinovské Rusko.

Začněme “důkazy”, jak vlády západních mocností lžou. Jde třeba o zprávu, jak jsou Francie a Velká Británie ve skutečnosti tím, kdo financuje teroristy z Islámského státu, protože mají zájem zničit infrastrukturu a hospodářství Sýrie. Zdrojem této informace je ruská státem ovládaná agentura RIA Novosti.

Mohlo by vás zajímat:

» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Kremelská ozvěna pro mladé se jmenuje Lajkit.cz
» Propagandistický Eurodenik.cz vlastní ruští byznysmeni
» Nahrávka ze světa médií ukazuje, jak se žádá o podporu ruské propagandy
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie

To, že islamisté útočí v Evropě a její politici hledají recept, jak se teroru bránit, není pro SVETKOLEMNAS.INFO prolbém, protože optikou serveru se útoky – naposledy ty v Bruselu – neodehrály. V článku s předlouhým titulkem “Tyto důkazy vás přesvědčí, že bruselské útoky jsou opět uměle vytvořené tajnými službami k vyvolání strachu” předkládá autor – anonymní – teorii, že šlo o zinscenovanou akci.

“… všechny oficiální fotky z výbuchů v Belgii, zveřejněné v oficiálních masmédiiích, jsou jakoby stereotypní, stejné jako při všech předchozích podobných událostech, lidé jakoby nezúčastnění … Jak by ne, když to všechno je divadlo, pro které jsou najati (velmi amatérští) herci… A proč vymýšlet nové režie, když ty staré jsou tak osvědčené, věří tomu v podstatě celý svět…”

Texty, které server věnoval Bruselu, pronikly do přehledu zachycených ruských dezinformací, které monitoruje think-tank Evropské hodnoty.

Další texty, které redakce pročetla, popisují fašismus na Ukrajině, vojenskou sílu Ruska, z níž má Západ strach, nebo to, jak je Vladimir Putin doma oblíben (“Ruský miliardář šokoval svět: Klidně zítra předám veškerý svůj majetek státu. Stojím za Putinem.”)

Kdo: Články nemají své autory, jsou podepsány názvem celého webu. Nenajdete tu adresu redakce či její složení, jediným kontaktem je e-mail.

Pokud se podíváte, kdo je vlastníkem domény, dostanete se ke jménu Ondřej Geršl. Sedmadvacetiletý podnikatel se podílí i na tištěném měsíčníku Vědomí a stojí rovněž za propagandistickým webem Ac24.cz ».

V rozhovoru, který před dvěma poskytl webu MladýPodnikatel.cz, svou motivaci vydávat Ac24.cz popsal jako znechucení mainstreamovými médii, která soustavně lžou.

Ve zmiňovaném interview prozradil, jak vidí dnešní svět. “Předlužený blok USA / EU má vážné ekonomické potíže a zejména USA jsou před bankrotem. Tisknou si dolary jako o závod, ale země BRICS už to nechtějí tolerovat. Blok Rusko / Čína se snaží provést zásadní změny finančního systému a odstoupit od dolaru coby rezervní měny, a tomu se druhá strana snaží ze všech sil zabránit. Docházejí jí peníze a jediným způsobem, jak odvrátit pád, je získání dalších území a trhů. Jedině tak lze pád impéria alespoň oddálit. Proto vznikla i krize na Ukrajině. Kdyby USA a její apendix EU získaly Ukrajinu, další na řadě by bylo Rusko, které by tak bylo obklíčeno základnami NATO. To Rusko nechce za žádnou cenu připustit, a proto sledujeme tyto tanečky. Podle mě ale změna lichvářského bankovního systému světu prospěje a vše proběhne relativně klidně. Rusko i Čína totiž dobře vědí, že je to i v jejich zájmu.”