© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Rivalové, banky, nejnověji i “Tvrdíkovi” Číňané, investiční společnost CEFC. Ti všichni krouží v čím dál užších kruzích kolem nemocného vítkovického impéria – ostravské strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka. Rozhodnutí, zda se poperou jen o kousky a rozhodující vliv si dokáže podržet miliardář Světlík, se blíží.
Jana Světlíka čekají dva horké pátky. Ukáží, jak reálné jsou jeho vyhlídky, že si podrží rozhodující vliv nad svým impériem. Vítkovice jsou druhým největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, který momentálně řeší především úpadek OKD. Holding miliardáře a filantropa Světlíka zaměstnává sedm tisíc lidí, loni prodělal 82 milionů korun. A po splatnosti má obří dluhy.
Už tento pátek bude ostravský soud posuzovat, zda je klíčová dcera holdingu – Vítkovice Power Engineering (VPE) v úpadku. A pátek nato se sejde valná hromada, která jistě odkrojí z impéria některé kusy.
Původně měla schvalovat přímý převod dvou společností z rodiny Vítkovic do rukou Světlíkova spojence, Martina Ulčáka. Jeho E-Invest měl pohltit výdělečné Hutní montáže a další problematickou firmu – Vítkovice Gearworks, která rovněž čelí insolvenčnímu řízení. Přátelská dohoda obou byznysmenů by Světlíkovi zajistila, že zůstane neomezeným vládcem celé skupiny a v podstatě ji udrží pohromadě.
Jenže se přihlásili další žraloci. Podle Lidových novin to byla především KKCG miliardáře Karla Komárka, která prosazovala, aby se rozprodávalo ve výběrových řízeních, nikoli napřímo. A nakonec to při odsunutí valné hromady navrhl sám Světlík.
KKCG je menšinovým akcionářem Vítkovic, v holdingu má utopeny řádově stamiliony blížící se miliardě korun. Vzájemná nevraživost mezi Světlíkem a Komárkem je silná. A je to především Karel Komárek, kdo usiluje, aby se rozsáhlý holding zmenšil – posílil zdravou část a utlumil společnosti, které jej zatěžují.
Podobný postoj zastávají banky, které dosud Světlíkovi půjčovaly. Vzniknout měl bankovní klub, který impériu poskytne další peníze a čas.
Před létem si Světlík na valné hromadě prosadil (silou svých více než 80 procenty hlasů), že může proti syndikovanému úvěru zastavit v podstatě cokoliv, co ve Vítkovicích najde. Jenže – žádnou jistotu, že bankovní klub skutečně peníze dá, to nepřineslo. Nadto – Raiffeisenbank už dluhy, které držela, prodala. “Šlo o úvěry za zhruba 800 milionů, které získal právě Ulčák a E-Invest. Podle neoficiálních informací za pouhou polovinu, což by nesvědčilo o velké důvěře bankéřů ve schopnost Vítkovic splácet,” řekl nedávno v rozhovoru (zde ») pro Neovlivní.cz analytik Lidových novin Adam Junek, který situaci ve Vítkovicích dlouhodobě sleduje. “Zatím se zdá, že především silou vůle Komerční banky, která má vůči Vítkovicím největší expozici, se banky dohodnout chtějí.”
Jenže i v tom už se situace změnila. Mf Dnes minulý týden informovala, že KB došla se situací kolem nemocné VPE trpělivost a minulý týden jí z účtů stáhla 168 milionů korun. Šlo o “reakci na podstatné porušení smluvních podmínek” – pokles hodnoty majetku, který má v zástavě. VPE neměla rázem ani na mzdy a musela si u Komerční banky dohodnout další úvěr poskytnutý přímo na platy.
Tvrdší postup pak zvolily další peněžní domy, podle LN musely Vítkovice slíbit, že zastaví třeba i ochranné známky, aby dostaly od bank čas na stabilizaci.
Peníze shánějí Světlíkovi lidé, kde se dá. Před nedávnem zastavili rozsáhlé lukrativní pozemky naproti centru Nová Karolina kampeličce Creditas. Toto pondělí Vítkovice oznámily na firemním webu, že nabízí k prodeji několik nemovitostí. Celkově jde o čtrnáct budov či pozemků, nechybí ani průmyslové areály v Ostravě.
Kromě bank se kolem Vítkovic začali ochomýtat “Tvrdíkovi Číňané”, investiční společnost CEFC. Obě strany ve svých prohlášeních mlhavě zmiňují diskusi o možné budoucí spolupráci, nikoli kapitálový vstup. Nicméně načasování je zajímavé: Lidé z CEFC se za vítkovickými vypravili právě v době, kdy je skupina významně oslabená a napadaná ze všech stran.
Číňané mají v Česku zájem o strojírenské firmy. Do Vítkovic se ostatně vypravili den poté, co dokončili převzetí tradičních strojíren Žďas ve Žďáru nad Sázavou. A právě tam jim mohli návštěvu u Světlíka doporučit. Majitelem Žďasu byl totiž slovenský byznysmen a Světlíkův přítel Vladimír Soták. Ten ještě donedávna působil jako člen dozorčí rady Vítkovic a na valných hromadách rád zdůrazňoval úspěchy ostravského strojírenského holdingu.