© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Je to dva a čtvrt roku, co soud ve švýcarské Bellinzoně uznal bývalé majitele a manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Zatímco se čeká na stanovisko odvolacího soudu v Lausanne, suma, kterou Švýcarsko na kauze vydělá, stále narůstá.
Lidové noviny ve svém pondělním vydání citují z několika dokumentů, ze soudního spisu, rozsudku i obžaloby. Vypočetly, že pokud by nyní nabyl verdikt nad uhlobarony právní moci, Švýcarsku by s ohledem na současnou sílu franku zůstalo v přepočtu 22,6 miliardy korun.
Paradoxní je, že škoda, kterou uhlobaroni podle nepravomocného rozsudku způsobili České republice, dosahuje “jen” 2,2 miliard. A nižší než výsledná suma pro Švýcary byla i původní hodnota dolů. Zcela zanedbatelná je pak částka, kterou Švýcaři do vyšetřování investovali – podle LN činí v přepočtu 18,5 milionu korun.
“V případě, že by odvolací soud v Lausanne potvrdil prvoinstanční rozsudek v kauze prodeje MUS, získá Švýcarsko po započtení všech zkonfiskovaných částek a takzvaných kompenzačních pohledávek, které byly v listopadu 2013 vyměřeny jednotlivým obžalovaným, více než 22 miliard korun,” potvrdila listu advokátka obžalovaných uhlobaronů Karolina Zelenková.
Dosud se vědělo, že švýcarští vyšetřovatelé zmrazili exmanažerům (jde o Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Jacquese de Groota) na účtech 13 miliard korun. Pokud jde o kompenzace, jde o pokuty, které soudci z Bellinzony navrch k trestům vyměřili. Nepokryjí je ani zmražené peníze, podle LN jde o celkovou částku 19,3 miliardy korun – ovšem při přepočtu podle kurzu z roku 2013. Přepočtem dnešním kurzem jde už o zmiňovaných 22,6 miliardy korun.
Soudci tyto vysoké částky, které mají Švýcarsku propadnout, vysvětlují snahou vrátit podnikatele tam, kde byli před aférou s privatizací MUS. “Propadnutí a exekuce kompenzačních pohledávek uložené v rozsudku mají Koláčka vrátit do majetkové situace, v níž se nacházel před spácháním trestných činů. To by mělo vést k tomu, že znovu začne vykonávat výdělečnou činnost. Jako inženýr – absolvent Vysoké školy chemicko-technologické v Praze – může Koláček aspirovat při výkonu činnosti inženýra v Praze na čistý roční plat CHF 16 227 (zhruba 406 tisíc korun, tedy necelých 34 tisíc měsíčně),” citují Lidové noviny z rozsudku.
Pokud jde o odvolací soud v Lausanne, stále se čeká na svolání – datum dosud nebylo oznámeno.
A pokud jde o nároky českého státu, ministerstvo financí vyčkává, jak dopadne odvolací soud. Šance Prahy domoci se nějakých peněz ze škody, která podle soudu v Bellinzoně české straně prokazatelně vznikla, však není vysoká. Češi totiž před lety – v roce 2011 – promeškali možnost se k trestnímu řízení připojit jako poškozená strana.