© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Jakunin byl obviněn z porušení zákona o sankcích, mává britským pasem.
Rodina Vladimira Jakunina, bývalého šéfa ruských státních železnic a přítele Vladimira Putina a Miloše Zemana, se stala opět terčem vyšetřování. Tentokrát jde o Jakuninova sedmačtyřicetiletého syna.
17. října jej zadržely norské úřady poté, co zaznamenaly četní přelety dronů nad letišti, vojenskými objekty a dalšími budovami kritické infrastruktury. Soud na něj na žádost policie uvalil dvoutýdenní vazbu, píší norská média.
“Má ruské a britské občanství a je obviněn z porušení zákona o sankcích za létání s dronem na norském území na Svlalabardu,” citovala média policejní prokurátorku Anju Mikkelsen Indbjør.
Jakunin mladší byl zadržen na lodi spolu s dalšímu lidmi, úřady jim zabavily drony i fotografickou výbavu. Na lodi pak našly Jakuninův ruský pas, jeho právník však zdůrazňuje, že má i britský pas a navíc žije v Itálii.
Záznamy z elektronických zařízení nyní vyšetřovatelé zkoumají. Vyšetřování si převzala norská kontrarozvědka.
Letos v červenci se na rodinu Jakunina podívali investigativní novináři v souvislosti s financováním ruské propagandy. V magazínu Insider vyšla na pokračování obsáhlá reportáž o tom, jak se uplácelo na ruských železnicích v době, kdy je právě vedl Jakunin.
Firmy musely odvádět až 35 procent z ceny zakázky, jak dokládají svědci. Korupční peníze pak skupina spojená s Jakuninem vyprala díky důmyslnému systému v Moldavsku. “Celkové škody na ruském rozpočtu z tohoto škrtu dosáhly více než 20 miliard dolarů,” píše Insider, který sídlí v lotyšské Rize.
Jakunin přitom v Rusku nečelí žádnému vyšetřování. Novináři to dávají do souvislosti s tím, že peníze z úplatků plynuly i na financování prokremelské propagandy. A tím si zajistil krytí.
Jak už jsme popsali v roce 2015 právě Vladimir Jakunin byl spojen se sofistikovanou verzí ruské propagandy v Česku, kam i díky vztahům s českým prezidentem Milošem Zemanem pravidelně jezdil. A to prostřednictvím své blízké spolupracovnice Julie Kinash, která mu pomáhala organizovat fórum Dialog civilizací na Rhodosu.
ČTĚTE TAKÉ: Utajená první dáma ruské propagandy v Česku
V té době byla také prezidentkou mezinárodního hnutí Youth Time a zároveň řídila stejnojmenný časopis, který v Česku vycházel a experti jej řadili mezi tu nejsofistikovanější verzi uplatňování ruského vlivu (detaily zde »). Časopis sponzorovaly mimo jiné společnosti, které získávaly zakázky na ruských železnicích
I Mezinárodní mládežnické hnutí Youth Time, které Julia Kinash vedla, bylo spojené s Jakuninem. Vzniklo v roce 2010 na platformě fóra Dialog civilizací, které zakládal právě Vladimir Jakunin. Fórum pořádá pravidelné konference na ostrově Rhodos, kam roky jezdil český prezident Miloš Zeman.
Pouto mezi Vladirem Jakuninem a českým prezidentem Milošem Zemanem přitom bylo velmi pevné, označovali se za přátele. Jak už jsme uvedli, seznámil je bývalý komunistický armádní důstojník Zdeněk Zbytek.
“Mám pocit, že v současnosti osobnost prezidenta Zemana značně přesahuje ostatní evropské státníky. Pokud se dá dnes ještě o nějakých státnících v Evropě hovořit,” vyznal se Jakunin v roce 2015 ze vztahu s českým prezidentem.
Pro Miloše Zemana byla účast na Jakuninových konferencích evidentně velmi důležitá. Té v roce 2016 dal přednost i před pohřbem bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese.
“Velmi jsem přemýšlel nad tím, že na pohřeb dorazím. Ale jsem zvyklý plnit svoje sliby. A když jsem slíbil organizátorům, že přijedu na Rhodos, tak jsem sem i přijel. Šimona Perese jsem ale měl velmi rád. Kdybych neměl tento závazek, jeho pohřbu bych se zúčastnil,” prohlásil tehdy Miloš Zeman.
Cesty na konference za přítelem Jakuninem se mu hradily ze státního rozpočtu. Kupříkladu za tu z roku 2016 prezidentská kancelář předložila vládě k proplacení 300 tisíc, o další náklady se podělily ministerstva obrany a vnitra.
Právě na propojení Jakunina a českého prezidenta upozorňuje ve svých textech i Insider. A připomíná, že myšlenka na návrat Miloše Zemana do vysoké politiky se zrodila právě na jedné z konferencí na Rhodosu, kam Zeman díky Zbytkovi jezdil i coby “důchodce z Vysočiny”.
Zdroj náhledové foto: Alexey Smyshlyaev / Shutterstock.com