Sýrie: Mír, nebo příprava na boj

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o vánočním vývoji v Sýrii po pádu režimu Bašára Asada.

Syrská vládnoucí islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se snaží vyvolat dojem jednoty, ale vypadá to na přípravu na eliminaci kurdské SDA. Pokud k tomu dojde, bude to mít vliv na migraci. Navzdory tomu, že sousední Turecko nemá zájem o žádnou další vlnu.


Sýrie po prosincovém pádu Bašára Asada Foto: Mohammad Bash / Shutterstock.com

V současné době je patrná spíš snaha dostat 3,1 milionů Syřanů zpět do vlasti, zatím se to podařilo u pětadvaceti tisíců z nich. Nicméně to není v rozporu s dalším tureckým strategickým cílem: eliminace kurdské PKK, tedy SDA.

Syrské ozbrojené skupiny podle oficiálního prohlášení islamistů z HTS souhlasily, že se „rozpustí“ a sloučí se pod ministerstvo obrany právě pod vedením HTS. To ale ani zdaleka neznamená, že se syrské opoziční síly budou v praxi zodpovídat ministerstvu obrany. Vůdci syrských ozbrojených skupin spojených s HTS se 24. prosince na schůzce s faktickým vůdcem Sýrie Ahmedem al Šarou dohodli na „rozpuštění a sloučení“ svých ozbrojených skupin pod ministerstvo obrany vedené HTS.

Bezprostředně není jasné, jaké skupiny mimo struktury vedené HTS a SNA se setkání zúčastnily, ani není jasné, na jakých konkrétních krocích se skupiny dohodly v rámci rozpuštění a sloučení pod ministerstvo obrany vedené HTS. Vládnoucí islamistická skupina pravděpodobně absorbuje různé ozbrojené skupiny a funkčně je označí jako nové jednotky syrské armády, aby se zmenšily obavy ze ztráty moci mezi různými vůdci.

Co z toho plyne? Rozpuštění a integrace nutně neznamená, že tyto ozbrojené skupiny přestanou úplně existovat. Spíše by mohly být pohlceny novou strukturou velení a řízení, v níž si ozbrojené skupiny mohou ponechat své současné vůdce a bojovníky, ale nominálně odpovídat vyššímu velitelství.

Tento typ absorpce a změny vlajky však často vede k tomu, že vůdci ozbrojených skupin nedodržují skutečný řetězec velení. Ozbrojený sbor Badr podporovaný Íránem změnil vlajku některých svých formací jako součást iráckého ministerstva vnitra například v roce 2005 a tyto jednotky se nezodpovídaly irácké linii velení, ale organizaci Badr a Íránu.

Většina skupin domobrany na schůzce podle zahraničních agentur také bojovala nebo bojuje proti kurdsko-arabské koalici Syrské demokratické síly (SDF). Je proto pozoruhodné, že SDF podporované USA a vedené Mazloumem Abdim se schůzky nezúčastnily. Prozatímní vláda vedená HTS nedávno vyzvala SDF k odzbrojení uprostřed hrozby tureckého útoku s cílem „eliminovat“ SDF a pokračující boje mezi SDF a syrskou národní armádou (SNA).

Odzbrojení SDF by ji nechalo zranitelnou vůči Turecku a tureckým silám, které se již dříve dopustily útoků na kurdské obyvatelstvo. Šara se v posledních dnech setkal s jednotlivými částmi SNA, aby vyjednal absorpci těchto frakcí do nových syrských ozbrojených sil. Šara také po pádu Asadova režimu 8. prosince jmenoval několik velitelů SNA guvernéry v Sýrii.

Zdroj náhledové foto: Mohammad Bash / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email