Syrský režim žije z prodeje drog

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek popisuje méně známou část války v Sýrii.


V syrské občanské válce se otevřela nová fronta: pašeráci spojení s vládnoucím režimem jsou nyní v přímém ozbrojeném konfliktu s armádou sousedního Jordánska. Za vším může klidně stát Maher Assad velitel 4. divize a mladší bratr Bašára Asada, který vede zločinecký syndikát, který vyrábí a prodává zakázanou drogu Captagon. Syndikátem je vlastně struktura jeho podřízených vojáků. 


Foto: Shutterstock.com

Sýrie představuje 80 % světové produkce Captagonu a vyváží látku ukrytou například v živých ovcích a čajových lístcích. Obchod vydělává Asadovu režimu třikrát více peněz než všechny mexické drogové kartely dohromady. Syrský vůdce potřebuje příjmy. Jak jinak by si mohl dovolit loajalitu svých generálů a úředníků?

Londýn odhaduje hodnotu narkoimpéria syrské vlády na 57 miliard dolarů, což z něj činí jedno z nejcennějších aktiv patřících rodině Asadových a jejímu nejužšímu kruhu. Samozřejmě neexistují žádné oficiální údaje o příjmech syrského vedení z prodeje pilulek, ale nepochybně jde o miliardy dolarů ročně. Každý rok se po celém světě prodá Captagon v hodnotě nejméně 10 miliard dolarů a Sýrie představuje 80 % celosvětové produkce této drogy.

Příjmy z Captagonu pomáhají Asadovi kupovat si loajalitu úředníků a generálů a také financovat nákup zbraní. Závislost režimu na jeho značném příjmu ze stínové říše Captagon je tak významná, že bývalý zvláštní představitel USA v Damašku Joel Rayburn označil Sýrii za „narkostát“ a vyjádřil přesvědčení, že bez peněz z prodeje Captagonu by Bašár Asad neměl dokázal udržet moc tak dlouho. S tímto tvrzením, ale úplně nesouhlasí naše bývalá velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, která říká, že je zde plno dalších faktorů.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Unikátní rozhovor s legendou diplomacie Evou Filipi


Hlavní trasa pašování zásilek vedla dlouhou dobu přes sousední Libanon, neboť zdánlivě nekonečné politické krize v Bejrútu obratně využila skupina Hizballáh, která je spojena s Asadem. V Libanonu je Hizballáh legální politickou organizací zastoupenou v parlamentu a vládě. Díky tomuto statusu neměl Hizballáh žádné vážné problémy s organizováním pašovaných zásilek Captagonu z libanonských přístavů. Captagon se nazývá drogou džihádu. Další trasou v pasování je Jordánsko, jenže tam teď Asadův režim narazil na odpor. Úsilí Jordánska ztížilo Asadově rodině doručit jeho nelegální Captagon kupcům v Zálivu a v Evropě.

Je však nepravděpodobné, že by se vládnoucí klan jednoduše vzdal miliard, které pomáhaly rodině zůstat u moci v Damašku navzdory více než desetileté válce. Stále existuje značná poptávka po syrské nezákonné vývozní komoditě a Asadův režim udělá, co bude v jeho silách, aby tuto poptávku uspokojil – bez ohledu na to, jak moc krutosti a ničení by to mohlo vyžadovat.

Další pohled za kulisy Assadova režimu nabízí aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, které přináší unikátní rozhovor s legendou české diplomacie, dlouholetou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email