Systém na zadávání dat o očkování přestal fungovat

Stalo se to jen den poté, co vláda vláda uložila všem, co očkují, aby do systému ISIN zadávali veškeré informace o očkování

Ve stejné chvíli, kdy premiér a ministr zdravotnictví představovali nový rezervační systém na očkování, přestal fungovat systém shromažďující data o vakcinaci. Stalo se tak jen den poté, co premiér Andrej Babiš oznámil: “Dnes v 16:00 zasedne vláda, která rozhodne, že všichni, kdo očkují, budou mít povinnost ve stejný den nahlásit do ISIN ÚZISu, kolik lidí naočkovali.”

Ilustrace: Shutterstock

O pár hodin později však systém přestal fungovat. “Hlásím nejen z Jihočeského kraje, že přestal fungovat ISIN. To je informační systém kam máme zadávat ty očkování. Nechci pořád prudit, ale den před spuštěním rezervačního sytému to není úplně ideální stav. Konec hlášení,” oznámil na Twitteru hejtman jihočeského kraje Martin Kuba.

A přidali se i další lékaři z regionů, podle nichž nešlo po celé čtvrteční dopoledne zadávat ani žádanky na testy. “Zdravíme z kraje Zlínského, také nefungujeme. Od rána nemůžu zadat žádanku na PCR ani zadat výsledek antigenního testu,” napsala sociální sítě jedna z lékařek.

Co stojí za výpadkem systému zatím není jasné. Šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek, pod kterého ISIN spadá, zatím na dotazy Neovlivni.cz nereagoval. Stejně jako ministerstvo zdravotnictví.

Není to poprvé, co se státní správa potýká s nefunkčními systémy ve chvílích, kdy je nutně potřebuje či je právě slavnostně spouští. Naposledy takovou situaci zažilo ministerstvo dopravy loni v prosinci, kdy spouštělo eshop na dálniční známky.

Jde o příběh se zakázkou na systém elektronických dálničních známek za 400 milionů, která stála post ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Andrej Babiš zakázku označil za předraženou, podal kvůli tomu trestní oznámení. A využil akce dobrovolníků, kteří v rámci hackatlonu zdarma naprogramovali e-shop na dálniční známky za víkend, k vlastnímu PR.

Ke konci roku stát připravil web znovu, aniž by využil práci dobrovolníků. E-shop stál podle specializovaného webu Hlídač státu 374 milionů a v den, kdy měl být slavnostně spuštěn, nefungoval.

Realita nakonec přesně vystihuje fungování státní správy pod taktovkou Babišovy vlády. Ministr Karel Havlíček e-shop sice slavnostně představil, ale webové stránky nefungovaly.

“My jsme to od půlnoci spustili, funguje to a jede to. V tuto chvíli se to překlopilo do tohoto režimu, a to proto, že stránky chceme bránit před potenciálním útokem a přetížením, které by mohlo v prvních hodinách hrozit. Není to neobvyklá věc,” zdůvodnil nefunkční web Havlíček a dodal, že naplno bude zprovozněn za několik dní.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,