Systém pro EET dodá IBM. Bez soutěže. Babišovi pomohla Šlechtová

Vládní rada pro informační společnost ustoupila požadavkům ministerstva financí. Po prvotním “ne” pracovní skupiny složené z expertů pro oblast IT přehodnotila rada své stanovisko a dala zelenou Babišově úřadu. Systém, na kterém bude běžet elektronická evidence tržeb, může vzniknout bez soutěže – jako nadstavba už existující smlouvy se společností IBM.

Odborný server Podnikatel v březnu jako první upozornil na to, že vlajková loď Andreje Babiše – elektronická evidence tržeb (EET) – nabírá vodu. Respektive zpoždění. A to kvůli tomu, že úřad bude muset vypsat řádné výběrové řízení na dodavatele IT systémů, na kterém celý projekt poběží.

Podnikatel.cz svou zprávu opřel o stanovisko pracovní skupina Rady vlády pro informační společnost, která nedoporučila, aby se technické řešení EET dělalo podle mustru, který navrhla finanční správa. Ta žádala, aby mohla zakázku přímo přidělit společnosti IBM. Konkrétně šlo o to začlenit technické řešení elektronických tržeb do již fungujících modulů ADIS a nebudovat kvůli evidenci zcela nový systém (odkaz »).

K EET:

» Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují
» Po 4 měsících vydoloval ze státu dokumenty k EET. Ještě jsem neskončil, říká
» Žalobce: Odložení kauzy EET ze strany policie přezkoumáme
» Vláda protlačila zákon o EET. Jak ochrání data, neví
» Registrů přibývá, stát přenáší riziko na občany. Postihy úředníků neřeší
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na EET

ADIS – Automatizovaný daňový informační systém – dodává IBM ministerstvu financí už od roku 1992. Jak upozornil týdeník Dotyk, IBM má v resortu i další zakázky. Velmi významnou byla zakázka na Integrovaný informační systém Státní pokladny, sloužící k řízení veřejných financí. Byl zprovozněn v roce 2010 a stál asi 3 miliardy korun.

Nyní IBM získá i systémy k EET. Informovaly o tom ještě před závěrečným hlasováním vládní rady páteční Lidové noviny, které patří do vydavatelského domu Andreje Babiše.

“Na první jednání poradců berní úřad nedodal potřebné analýzy, kterými by dokazoval, že nevypsat na EET otevřenou soutěž je v pořádku. Do hry tak vstoupilo ministerstvo pro místní rozvoj, pod který pravidla pro veřejné investice patří (ministerstvo řídí Karla Šlachtová z hnutí ANO, pozn. Neo). Ministerstvo dalo Generálnímu finančnímu ředitelství dobrozdání, že IBM může dostat zakázku z ruky, expertní skupina pak dostala i chybějící analýzy a Rada vlády pro informační společnost, která o takových případech rokuje, rychlým korespondenčním hlasováním schválí záměr dnes. LN to potvrdil zdroj blízký vládě,” napsala autorka zprávy Kateřina Surmanová.

Odpoledne se tak stalo. Za modul k systému ADIS získá IBM dalších 50 milionů korun.

Finanční správa věří, že jde o nejlevnější a nejpraktičtější variantu. “Přistoupili jsme k tomuto řešení kvůli hospodárnosti, efektivitě a účelnosti vynakládaných prostředků. Tak se maximálně využije stávající technická infrastruktura,” řekl deníku šéf úřadu Martin Janeček, podle kterého se na pětiletém provozu ušetří 250 milionů korun.