Ta věc smrdí. Jak se naposledy nakupovaly stíhačky

Pořízení gripenů v éře Zemanovy vlády provázela podle švédských i českých vyšetřovatelů obří korupce.

Českou republiku čeká největší zbrojní kontrakt posledních let. Fialova vláda rozhodla, že bude jednat o nákupu stíhacích letounů F-35 ze Spojených států. Dosud armáda využívá stíhačky Jas39 Gripen, které má ale od britsko-švédského konsorcia BAE Systems/SAAB  jen v pronájmu.


Gripen Foto: PetrCh / Shutterstock.com

Právě tenhle původní obchod, který má základy v éře Zemanovy vlády, přitom provázela obří korupce a vyšetřování hned v několika státech. Vyšetřovatelé totiž měli k dispozici interní korespondenci jednoho z lobbistů, který zastupoval zájmy britské zbrojovky BAE Systems, jež výrobu švédských gripenů ovládá.

Rakouský hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly v zadrženém faxu, který zveřejnila švédská televize, v roce 2001 požadoval peníze. Pro dvacítku Čechů s rozhodovacími pravomocemi (tedy politiků) urgoval přes miliardu tehdejších rakouských šilinků (přibližně tři miliardy korun), což představovalo přes tři procenta celkové zakázky. 

Další částky pak Mensdorff ve faxu žádal pro ovlivnění obchodů v Maďarsku a Rakousku.

“Britská protikorupční služba má důvody se domnívat, že BAE právě přes Mensdorffa získání zakázek v Česku, Rakousku a Maďarsku ovlivnila pomocí korupce,” uvedli v roce 2009 britští vyšetřovatelé ve zprávě, kterou předali své informace rakouským policistům pro účely vyšeřování Mensdorfa-Pouillyho.

Česká zakázka byla skutečně podezřelá od samého začátku. Vláda Miloše Zemana ji ušila švédským gripenům na míru. Konkurenční firmy tehdy na protest ze soutěže odstoupily. Na posledním zasedání parlamentu, kde Zemanově kabinetu kryla záda díky opoziční smlouvě ODS, ale nastal zvrat.

“V roce 2002 z nákupu gripenů v Česku sešlo. Na posledním zasedání parlamentu před volbami byl nákup překvapivě zamítnut jedním hlasem, lidovecký poslanec Tomáš Kvapil změnil při tomto posledním hlasování svůj názor a jeho proti rozhodlo. Nicméně podle kuloárních informací byly už úplatky vyplaceny a strany měly na výběr: buď peníze vrátit, nebo obnovit jednání. Špidlova vláda nakonec schválila pronájem stíhaček Gripen za dvacet miliard korun,” napsal tehdy týdeník Respekt.

Z nákupu stíhaček se tak stal pronájem.

Podezření z korupce zesílilo poté, co švédská televize natočila Zemanova ministra zahraničí Jana Kavana, který netušil, že mluví s novináři. “Fakt, že peníze měnily vlastníky, byl velmi dobře znám v parlamentu jako tajemství sdílené mnoha lidmi,” říká v reportáži švédské televize exministr Kavan. Podle něj se to dělo napříč politickým spektrem – šlo o ODS, ČSSD i KDU-ČSL.

U rozhovoru byl tehdejší spolupracovník ČSSD Petros Michopulos. Zde je klíčová pasáž:

“K nám byl Steve Mead (manažer BAE, pozn. red) vždy velmi otevřený,” říká v reportáži Michopulos. “Nehlásil týden po týdnu, koho uplatil a koho ne…. Někdy nám to řekl, někdy se to poznalo ze změny postoje. Jeho hlavní aktivity byly u ODS a sociálních demokratů,” pokračuje, zatímco jej novináři natáčejí skrytou kamerou.

“Myslíte úplatky,” ujišťují se.

“Ano, o tom mluví,” odpovídá Kavan.

“Když jde o zmiňování jmen, jak daleko mám jít,” ptá se lobbista exministra. “Nemusí mít vše najednou,” míní Kavan.

Michopulos pak ještě dodává, že nešlo jen o politiky, ale i další lidi na ministerstvech – především obrany, průmyslu a obchodu a financí – a také na generálním štábu. Podle něj také úplatky nešly na přímo “z ruky do ruky”, ale přes firmy a obchody, z nichž bylo “všimné” financováno.

Britští detektivové byli přesvědčeni, že šlo o peníze, které kromě běžných odměn inkasoval Mensdorff od BAE. Nazývali je „platby pro třetí strany“.  Vyšetřovatelé zjistili, že část z peněz z Mensdorfových účtů putovala k českým zástupcům BAE, třeba ke známému zbrojaři Richardu Hávovi a lobbistovi Otto Jelinkovi.

O úplatcích pak na policii vypověděli i tři čeští senátoři. I tak ale vyšetřování skončilo ve ztracenu. Kdo přesně z veřejného života na transakci nelegálně vydělal, na to policie dle svého tvrzení nesehnala důkazy.

Česká policie v tom ale není sama, stejně dopadlo vyšetřování ve Velké Británii, Rakousku i Spojených státech.

A tak jediným, kdo kvůli celému vyšetřování skončil před soudem, byl výše zmiňovaný Alfons Mensdorff-Pouillly. Hrozilo mu až pět let vězení. Nakonec byla ale obžaloby z praní špinavých peněz zproštěn a odešel jen s dvouměsíční podmínkou za falšování důkazů.

“Osvobození není zářivě čisté. Ta věc smrdí. Dokonce velmi smrdí, ale ne dost,” citovala agentura APA soudce Stefana Apostola. Dodal, že právní zásada v pochybnostech ve prospěch obviněného získala v tomto procesu nový rozměr. “Když je něco pravděpodobné, tak to není dostačující. Nevedli jsme žádný monstrproces,” prohlásil soudce.

Zdroj náhledové foto:  PetrCh / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email