Tajemství bytu č. 1306

“Je od premiéra, dáme jim čtyři miliony.” Nebo: “A budeme muset taky dát Agrotecu. To je jediná věc, co chtěla Katka.” To jsou jen dvě věty z mnoha hodin nahrávek, které policie pořídila v konspiračním bytě, v němž fotbalový boss a vysoká úřednice ministerstva školství domlouvali, podle jakého klíče porcovat státní dotace. V dotační aféře jde o 450 milionů korun, celá kauza ovšem odpálila hru o mnohem víc. O vliv ve sportu, protože dosud klíčové figury padly. O nemalé peníze – je to jen rok, co Sobotkova vláda znásobila injekce do sportu z necelých čtyř miliard na šest miliard. A o politiku. Hnutí ANO, oslabované kauzami svého stranického šéfa, dostává díky zapojení prominentů ČSSD do aféry slušnou munici. Ze svědectví o dění v bytě č. 1306, které nashromáždila redakce Neovlivní.cz, přitom jasně vyplývá, že bude ještě čím pálit.

Když osmatřicetiletý podnikatel Radek T. loni pronajímal luxusní apartmán nedaleko pražského Václavského náměstí, ani ve snu by ho nenapadlo, že jeho byt se zapíše do sportovní historie. Byl to právě byt číslo 1306 v neorenesančním paláci Belwicz, kde policie tajně nahrála hovory mezi fotbalovým bossem Miroslavem Peltou a náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Rozhovory odstartovaly policejní razii, která rozmetala staré pořádky ve sportovním světě.

V apartmánu ve třetím patře paláce se Pelta scházel s Kratochvílovou a řešili, kam mají proudit sportovní dotace. Policie je oba stíhá, že přihrávali veřejné peníze mimo pravidla hry spřízněným sportovním klubům či organizacím. Obviněný je spolu s nimi také nejvlivnější muž českého sportu a poslední velký hráč politického zákulisí Miroslav Jansta. A policie se chystá i na další.

Jenže nejde jen o sport. V příběhu je stále silnější politická linka. A také ta finanční.

Zeptejte se jí, jestli tam byla

Policejní razie přišla v květnu, kdy vrcholila snaha premiéra Bohuslava Sobotky vystrnadit z vlády lídra hnutí ANO Andreje Babiše. A oslabila právě Sobotkovu sociální demokracii. Kvůli dotační kauze rezignovala jeho ministryně Kateřina Valachová, pod jejíž resort sport spadal. Stín obvinění se vznáší nad premiérovým přítelem a vlivným členem pražské ČSSD Karlem Březinou.

Kdo další chodil do bytu číslo 1306? Koho si policie nahrála? A nahrávala v luxusním apartmánu jen policie? Jak to, že měl informace o návštěvnících bytu lídr hnutí ANO Andrej Babiš? Detailní informace přinášíme v tištěném magazínu Neovlivní.cz.