Tajemství Okamurova úspěchu

SPD dokáže zabodovat tématy, které ostatní politické strany, pokud možno, zametají pod koberec.

Populistický virtuóz Tomio Okamura se po podzimních krajských volbách mohl radovat. S přehledem porazil strany, které donedávna platily za suverény tuzemské levice, tedy sociální demokraty a komunisty, v jejichž vodách dnes loví voliče. Není divu, že má úspěch, protože strany klasické levice víceméně s úspěchem ignorují nejméně půl milionu domácností, jejichž budoucnost určují insolvenční soudy a exekutoři, případně zapomínají na ty další, kteří nevidí žádnou perspektivu z jiných důvodů.

Okamura zkrátka umí. Umí využít všeho, co ostatní chtějí zamést pod koberec.

Foto: eshop spd

Přišel správce bytového družstva, aby vymáhal poplatky za elektřinu a teplo z minulých měsíců. Přitom hrozil, že pokud nezaplatí i další domácnosti v paneláku, dodavatelé energie vypnou. Těžko však zaplatit, když člověk nemá práci, a vlastně ji ani nemůže chtít, protože většinu výdělku by sebral exekutor. Vydělávat načerno je možné, jenže právě takovou práci dnes nikdo nenabízí. Dětem se opět zavířela škola a dožadují se přístupu na internet, ovšem marně, protože předplacenou kapacitu by vyčerpaly během pár hodin.

Tak žije novodobý Job, který může být typickým voličem radikálního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), před pěti lety založeného Tomiem Okamurou.

K jeho úspěchům patří 10,6 procenta hlasů ve volbách do sněmovny před třemi lety. Také v říjnových krajských volbách dostalo hnutí pozoruhodných 6 procent společně se vstupenkou do devíti ze třinácti krajských sněmů. Populista Okamura dokázal vytěžit z toho, že se KSČM i ČSSD přestaly zajímat o ty, kdo je tradičně volili. Tedy o nejméně půl milionu domácností, které spadly do dluhové spirály.

Důvod pro takové tvrzení poskytují právě výsledky krajských voleb. Ještě před deseti lety bylo možné obdivovat velkolepé výsledky sociálních demokratů a komunistů, kteří se ve svých klasických základnách, rozlehlých sídlištích krajských a větších okresních měst, někdy dokázali přiblížit až ke 40 procentům hlasů. Později, zvláště ve sněmovních volbách před třemi lety, převzali vděčnou roli ochránců nižších příjmových vrstev kandidáti hnutí ANO.

V krajských volbách 2020 už nedávaly paneláky v Ústí nad Labem, Ostravě, Kladně nebo v Sokolově zdaleka tak jednoznačnou odpověď. ČSSD a KSČM se z nich takřka ztratily, ANO oslabilo ve prospěch Pirátů, zároveň se sídliště stala základem úspěchu radikálů z SPD.

Komu přetáhne Okamura hlasy příště? A co proti tomu mohou politické strany udělat? Obsáhlou analýzu Okamurova úspěchu jsme přinesli v listopadovém časopise Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: eshop SPD

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email