Nová doba, nová pravidla. Proruské postoje SPD a nevyzpytatelné chování Motoristů postavily tajné služby před zásadní dilema: sdílet s politiky citlivé informace? Někteří mají podle časopisu Neovlivní.cz utrum. „Poslali jsme mu konkrétní tajnou zprávu a tu jeho odpověď mám dodnes někde schovanou. Sepsul nás, co jsme to za lemply, že si líp počte v The Economist a o takovéhle zprávy nemá zájem. Od té doby jsme mu je tedy neposílali.“
„Pro služby to je nejlepší období za dlouhá léta. Hrad i vláda jdou stejným směrem, je tam soulad a my nemusíme řešit, co jsou ty priority, kterým se máme věnovat.“
To jsou slova jednoho z vrcholových zástupců českých tajných služeb, když komentoval symbiózu mezi vládnutím kabinetu Petra Fialy a působením Petra Pavla v úřadu prezidenta. Ta slova už samozřejmě půl roku neplatí. Fungování Hradu a vlády Andreje Babiše lze popsat různě, rozhodně jej však nelze označit za symbiózu.

Část vlády navíc více či méně otevřeně trollí státní správu a lidé z tajných služeb mimo záznam přiznávají, že interně řeší, co za informace s některými politiky sdílet a co jim už neříkat. Čistě proto, aby se informace nedostaly tam, kam nemají. Nebo „jen“ proto, aby nebyli ohroženi lidé, kteří jsou zdroji těchto citlivých informací.
„Prostě se některým nedává vše,“ lakonicky shrnul dlouholetý člen bezpečnostní komunity. „Logicky – když máte na obraně náměstka SPD Vícha, který by chtěl vystoupit z NATO a zpochybňuje verzi jedné z tajných služeb o atentátu ve Vrběticích, tak hodně řešíte, co tam poslat, když se to může dostat k takovému člověku.“
