Tajné průzkumy AB: Je čas na předčasné volby

Poslední – včera zveřejněný – průzkum agentury STEM z konce května ukázal další posílení vládního hnutí ANO, a to na 33,7 procenta. Volební model agentury přesně zapadá do průzkumů, které si podle zjištění Neovlivní.cz nechal vypracovat tým nejbližších spolupracovníků Andreje Babiše. A které je vedou k plánům na předčasné volby.

Nouzový stav v zemi se chýlil ke konci a premiérův tým právě obdržel výsledky privátního průzkumu. Babišovi lidé chtěli vědět, jestli vláda v očích lidí během nákazy covid-19 obstála. Když se do čísel podívali, byli spokojení. Svých třicet procent měli dál jistých. Ani absolutní selhání vlády, která nedokázala včas zajistit ochranné pomůcky pro zdravotníky a domovy seniorů, postoje věrných nezviklalo.

Plány na předčasné volby popisujeme v červnovém časopise Neovlivní.cz

Rekonstrukce historky vychází z rozhovorů redakce Neovlivní.cz v politickém zákulisí ANO. Premiérovi spolupracovníci ale byli ochotni mluvit jen pod podmínkou anonymity. „Ty výsledky průzkumu nemají ani lidé v předsednictvu. Jsou věci, které se zkrátka s nikým dalším neřeší,“ uvedl jeden ze zdrojů.

To, že předsednictvo, tedy nejbližší stranický tým Andreje Babiše, výsledky interního průzkumu neobdrželo, potvrdil bezděky jeho tehdejší člen, někdejší brněnský primátor Petr Vokřál. „Vím, že se dělal. Ale nemám ho,“ reagoval na žádost redakce, jestli by z něj mohl poskytnout informace.

Poznámka o tajnostech před vlastními stranickými kolegy je důležitá. To, co považuje za životně důležité, totiž premiér – pověstný tím, že věří jen sám sobě – řeší v absolutně úzkém kruhu. A do kategorie přísně tajné spadá právě projekt Předčasné volby.

„Je to ve stadiu úvah. Řeší se, jak předčasných voleb dosáhnout,“ potvrdil existenci scénáře jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše. A popsal základní motivaci: „Výchozí myšlenka je ta, že teď jsme nahoře. A čím dřív by se podařilo uspořádat volby, tím líp pro ANO a hůř pro konkurenci. Ta pozitivní vlna, na které jedeme, nebude nekonečná.“

Na podzim se totiž podle ekonomů v plné síle projeví dopady opatření vlády, která kvůli obavě z nákazy covid-19 v podstatě zastavila zemi a ochromila tak ekonomiku. Jak píšeme na jiném místě časopisu, pomoc podnikům a firmám zůstala jen v rovině slibů.

Ekonomové očekávají hlavní vlnu krachů firem a nárůst nezaměstnanosti právě po prázdninách. A to všechno za situace, kdy vláda nemá na účinný záchranný plán dost peněz. Třeba podporu OSVČ přehodila z části na kraje a obce bez ohledu na to, že tím městům a vesnicím v podstatě škrtla veškeré investice.

A když oficiálně nejsou peníze ani na záchranu, ještě hůř se s rozpočtem s rekordním schodkem budou v příštím roce během kampaně do parlamentních voleb obhajovat „úplatky“ pro voliče typu jízdné zdarma, kterými Babišova vláda proslula.

K tomu všemu navíc hrozí, že vláda ANO a ČSSD přijde o současnou podporu komunistů. Ti mají letos volební sjezd a není jisté, že současný pragmatický předseda Vojtěch Filip pozici obhájí. Pokud by Filip padl, ohrožena by byla i současná podpora miliardářského projektu ze strany komunistické strany. Volební sjezd už byl naplánovaný na březen, ale kvůli covid-19 jej komunisti odložili.

Prezidentský průzkum Babišovi nevyšel dobře

Do projekcí předčasných voleb zapadá i další průzkum, který si premiérův tým podle informací Neovlivní.cz nechal připravit. A to jsou reálné šance Andreje Babiše v prezidentské volbě, která má standardně proběhnout zkraje roku 2023. Nebo dříve, pokud by se zhoršil zdravotní stav současné hlavy státu Miloše Zemana.

„Oproti těm průzkumům, které si nechával dělat před koronakrizí, ten poslední vyšel tak, že on sám na základě jeho výsledků řekl, že za takové situace do toho nepůjde. Průzkum ukázal, že je natolik kontroverzní kandidát, že v druhém kole neuspěje. A šance na vítězství hned v prvním kole jsou mizivé,“ popsal zdroj obeznámený s šetřením.

Co stojí lídrovi hnutí ANO v cestě k předčasným volbám? S jakými plány pracuje druhá vládní strana? Odpověď najdete v časopise Neovlivní.cz. Předplatné ZDE:

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO