Tajné služby jako rukojmí ve válce politiků

Civilní rozvědka čelí rozsáhlému vyšetřování, jak hospodaří s penězi. Případ už stál křeslo šéfa služby Jiřího Šaška. Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ má jasné politické pozadí, kdy jde o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem.

Na začátek jasná fakta:

  • rozvědka spadá pod ministra vnitra, kterým byl v minulé vládě socialista Milan Chovanec, známý svým vypjatým vztahem k lídrovi ANO Andreji Babišovi,
  • premiér v demisi Babiš rozvědku už od loňského roku podezřívá, že se v minulém období pod taktovkou ČSSD podílela na diskreditačních akcích proti jeho osobě, konkrétně jejím lidem připisuje autorství twitterového účtu Julius Šuman,
  • po nástupu Babišovy administrativy odešel z rozvědky klíčový muž, náměstek služby Zdeněk Blahut,blízký spojenec Milana Chovance. Blahuta nahradil Radek Musílek, muž, který se sám veřejně chlubí svým vztahem k premiérovi. Poznali se v minulosti při vyšetřování kauzy Unipetrol,
  • Musílek podal trestní oznámení, že se v éře Chovance ve službě zpronevěřila obří suma peněz (skoro 800 milionů) a nadto nakoupila techniku, kterou podle zákona vůbec nemá mít.

A pro pochopení příběhu je také dobré mít na paměti, že tajné služby ne vždy dělají všechny věci v souladu se zákonem. Ne vždycky mohou do posledního haléře vyúčtovat peníze, které na jednotlivé akce využívají. A ne vždycky to jsou legální peníze, které procházejí účetnictvím.

Konkrétně civilní rozvědka čelila podezření z nehospodárného zacházení s penězi v minulosti hned několikrát. Jednak před lety při výstavbě svého nového sídla, pak třeba kvůli výkupnému za dvě dívky unesené v Pákistánu. Tehdy se prověřovalo podezření, zda se část výkupného cestou “neztratila”. Ani jedna z věcí se nakonec nepotvrdila.

Tentokrát je podezření zřejmě nejvážnější. Svědčí o tom i fakt, že odstavení ředitele služby Šaška prozatím “přikryla” i sněmovní komise pro kontrolu rozvědky. A to včetně opozičních poslanců. “Důvody, které ministra vnitra k postavení pana ředitele mimo službu, jsou v tuto chvíli akceptovatelné,” potvrdil Neovlivní.cz šéf komise Pavel Blažek (ODS).

Konkrétně jde o to, že několik lidí ze služby (shodou okolností spojovaných s ČSSD) je podezřelých, že jim z nákupů služeb a techniky pro rozvědku zůstávaly peníze bokem. A ne málo, podle Musílkova trestního oznámení skoro tři čtvrtě miliardy. Vrchní státní zastupitelství má nyní vyšetřit, zda se tak skutečně děl. A pokud ano, šly peníze do soukromých kapes nebo se z nich financovaly černé akce služby?

A dalším směrem vyšetřování je podezření, že lidé ze služby pracovali proti lídrovi hnutí ANO a využívali k tomu i takzvanou operativní techniku, například legendární Agátu. To jim zákon zakazuje, protože rozvědka smí působit jen v zahraničí a směrem ven. Nesmí provádět žádné operace na území České republiky.

Jak připouští i šéf  kontrolní komise Blažek, podezření se pro tuto chvíli jeví jako velmi vážná. Ovšem částečně je devalvuje fakt, že jej rozpoutali lidé spojení s hnutím ANO a jejich lídrem Andrejem Babišem. Ten se spiknutí špionů v režii některých sociálních demokratů snaží neúspěšně dokázat už měsíce.

Bude teď na Lence Bradáčové a jejímu týmu z vrchního státního zastupitelství, aby se dokázala ve spleti špionských historek a politických tlaků dobrat pravdy.