Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma

Specialisté na extremismus z tajných služeb začali řešit vzkaz muslimského duchovního Samera Shehadeha, který přes šifrovanou aplikaci oslovil své souvěrce kvůli srpnové demonstraci proti terorismu. Ve zprávě někdejší pražský imám muslimy varuje před účastí na křesťanské bohoslužbě. Agenti nyní řeší, zda nešlo o zastrašování či výhrůžky.

Zprávu obdrželi muslimové z uzavřené skupiny na mobilní aplikaci WhatsApp před demonstrací proti terorismu, která se uskutečnila 10. srpna na pražském Náměstí Jiřího z Poděbrad.

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube

Ve zprávě, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici a Shehadeh její autorství potvrdil, stojí: “Důležité upozornění!! Byl jsem v šoku, když mě jeden bratr upozornil na to, že v programu akce plánované na tuto středu v Praze stojí, že někteří muslimové budou přítomní během křesťanské bohoslužby v kostele. Upozorňuji všechny muslimy a muslimky, že takové jednání hraničí s odpadlictvím od víry, protože křesťanské bohoslužby vždy obsahují tu nejhorší formu přidružování, tzv. velký širk. Nehledě na další věci v programu, které jsou daleko za hranicemi toho, co je nám v islámu povoleno. Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval. Samer Shehadeh. Rozešlete prosím dál a varujte muslimy.”

Zpráva se ovšem i přes uzavřenou skupinu adresátů dostala do rukou tajných služeb, které začaly zkoumat zejména poslední čtyři věty a varování v poslední větě.

“Jde o to, jestli to nejsou výhrůžky muslimům, kteří se chtěli účastnit společné demonstrace proti terorismu s křesťany. Případně, zda je nečeká za jejich účast nějaká odveta,” popsal pro Neovlivní.cz zájem tajné služby vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

Samer Shehadeh nicméně považuje svoji zprávu za zcela nevinnou. A rozhodně odmítá, že by šlo o nějaké zastrašování.

Mohlo by vás zajímat:

Islám, korán, muslim, mešita
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety
» Dramatická razie v mešitě bude mít soudní dohru

“To v žádném případě. Celá ta zpráva souvisí s věroučnou otázkou. My muslimové věříme v soudný den, kdy Alláh vzkřísí všechny muslimy i nemuslimy a bude je soudit. A jediný neodpustitelný hřích je, když někdo vzývá někoho jiného než Boha. A u křesťanských bohoslužeb se to děje, vzývají i syna, otce či anděly. Proto jsem z čistě náboženské stránky své souvěrce varoval,” prohlásil Shehadeh v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Svoji zprávu interpretuje tak, že se varování rozhodně netýkalo celé protiteroristické akce, ale jen účasti muslimů na křesťanské bohoslužbě. Proč ji pak rozesílal pouze do uzavřené komunity přes WhatsApp, to už nevysvětlil.

Není to přitom první případ, kdy na sebe bývalý pražský imám upoutal pozornost policie a tajných služeb. Ty se o něj zajímají dlouhodobě. Podle informací sledují, zda se jeho postoje neradikalizují. “Máme podezření, že jinak vystupuje navenek, kdy odsuzuje teroristické útoky, a jinak, když je mezi svými ovečkami,” popsal důvody zájmu o duchovního již citovaný bezpečnostní zdroj.

Shehadeh o jejich zájmu ví a tvrdí, že jej vlastně nijak nepřekvapuje. “Zajímají se o všechny muslimy, kteří jsou aktivní v muslimské komunitě. Už za mnou párkrát byli. Ale já nedělám nic v rozporu s českými zákony,” dodal Shehadeh.

Někdejší pražský imám je palestinského původu, islám studoval v Saúdské Arábii. Po návratu byl zvolen pražskými muslimy do čela Muslimské obce v Praze a zároveň byl dosazen do pozice imáma pražské mešity. Odtud před dvěma lety kvůli vzájemným sporům odešel.

V té době také server Tn.cz upozornil na video umístěné na YouTube, na němž Samer Shehadeh komentuje teroristické útoky. A kromě jiného říká: “Pokud se, nedejbože, něco stane, tak to bude výsledek vaší provokace. (…) Když budu do někoho neustále šťouchat, neustále, neustále, no tak mě nakonec uhodí. Pomstí se. Možná nepřiměřeně. Bude to nepřiměřená reakce, hloupé chování. No ale on už se prostě neovládl.” Video už bylo odstraněno, autenticitu citovaného výroku nelze ověřit.

Shehadeh po rozkolu v domovské obci krátce pobýval na Slovensku, nyní už je zpět v Praze.