Tajné služby řeší, že miliony za výkupné unesených Čechů cestou zmizely

Napětí v tuzemských zpravodajských službách, které vynesl na světlo případ unesené pětice Čechů v Libanonu, dál eskaluje. Objevila se totiž informace, že podstatná část výkupného za dvojici dívek Hanu a Antonii, zajatých před třemi lety v Pákistánu, se cestou k únoscům “kdesi ztratila”. Podezření řeší tajné služby, informace už podle zjištění Neovlivní.cz rezonuje i mezi členy vlády.

Podstata druhého kola války špionů je jednoduchá: politické špičky se rozhodly zaplatit za návrat Hany a Antonie, část z výkupného se však “cestou vytratila” a k únoscům nikdy nedorazila. Jedna z variant operuje s cifrou, že chybějí dva miliony dolarů. Druhá, že až čtyři.

K této kauze:

Libanon_Syrie_blizky_vychod_mapa
» Uneseným Čechům pomohl na svobodu Zeman. Díky svým ruským stykům
» Dokument: Kdo vyzradil agenta Psíka
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem

Tím, kdo zaplacení výkupného administroval, byl Úřad pro zahraniční styky a informace (civilní špionáž), na který tedy nyní podezření padá.

Civilní špioni s UZSI se hájí tím, že informace o “ztrátě” části výkupného je výmysl. S dovětkem, že jde o odvetu konkurenčního vojenského zpravodajství. Snažíte se odvést pozornost od svého vlastního průšvihu, kdy mezi pěticí Čechů unesených v Libanonu byl i váš agent, tvrdí neoficiálně na adresu vojáků UZSI.

“Existují v podstatě dvě verze, o jaké částky se mělo jednat. Podle první stát rozhodl, že vyplatí 8 milionů dolarů a k únoscům dorazilo jen šest,” sdělil Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.

“Druhá verze hovoří o tom, že na začátku bylo 6 milionů dolarů a na konci už jen dva. Dokud se to nevyšetří, zůstane to podezření viset ve vzduchu navždy,” dodal tento člověk.

Fakt, že české politické a bezpečnostní špičky o podezření vědí, potvrdil pod podmínkou anonymity i jeden z členů vlády. “Dosud se to ale na oficiální půdě vůbec neřešilo, mimo jiné i proto, že nikdo nedal na stůj jasné informace, na základě kterých by se mohlo třeba rozeběhnout vyšetřování,” podotkl.

Veřejně o pochybnostech s penězi promluvil už před dvěma týdny pouze bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. V listu Deník tehdy řekl, že disponuje informacemi, podle nichž část peněz někdo z Čechů nepředal dál. Neovlivní.cz Randák řekl, že si informaci ověřil z několika zdrojů.

“Důkazy ale nemám. Lidem, kteří mi to řekli, ale věřím,” uvedl Randák.

Civilní rozvědka na dotazy Neovlivní.cz zatím nereagovala. Její vedoucí příslušníci ale v rozhovorech s redakcí uvedli, že jde o výmysl, kterým vojáci chtějí “přebít” svůj problém s agentem Martinem Psíkem. Právě on byl účastníkem nepovedené mise do Libanonu, která přerostla v diplomatickou roztržku hned několika států.