Tajné! Veřejnost nemá podle Blatného na data o očkování nárok

Ukazuje se, že Babišův tým dává v očkování přednost úředníkům či manželkám před zdravotníky a seniory

Manželka bývalého královéhradeckého primátora, úředníci a jejich manželky ze Státního zdravotního ústavu. Navzdory vládním proklamacím, že vakcína proti covid-19 jde přednostně pro zdravotníky, seniory a zdravotně ohrožené, dostali před nimi tito lidé přednost. To vše v situaci, kdy podle oficiální zprávy ČTK bylo dosud naočkováno pouhých 6% domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem.

Ilustrace: Shutterstock.com

“Vedení Státního zdravotního ústavu rozdělilo tisícovku vakcín mezi své pracovníky a jejich příbuzné. S ohroženými skupinami, které by podle všech verzí očkovací strategie měly být očkovány přednostně, mají pramálo společného,” napsal web SeznamZprávy.

Na manželku exprimátora Hradce Králové Zdeňka Finka, která rovněž neměla na přednostní očkování nárok, zase upozornil zpravodaj Vlastimil Weiner.

Ani v jednom případě ministerstvo zdravotnictví nebo kdokoli z vlády nedokázali věrohodně vysvětlit, jak se to mohlo stát. Oficiální stanovisko kraje i úřadu v obou případech pouze zní: Nic nebylo porušeno. Ministr Blatný chce nicméně o případu zdravotnického úřadu mluvit s jeho šéfem.

Oba příběhy tak potvrzují, že Babišův kabinet nedokázal připravit strategii očkování tak, aby nebylo možné zvýhodňovat některé skupiny obyvatel. Zdravotnický ústav má sice v tabulkách pozice, na které se možnost očkování v první vlně vztahuje, rozhodně se to ale netýká všech 450 zaměstnanců. Ministerstvo zdravotnictví prostě poslalo plato dávek s tisícovkou vakcín a neřešilo, kolik jich úřad ve skutečnosti potřebuje. Připomínáme: odehrává se to v době, kdy ani pro všechny lékaře především v regionech vakcína není.

Právě kvůli veřejné kontrole průběhu očkování redakce Neovlivní.cz už několikrát požádala o detailní rozpad čísel: kolik, do jakého regionu, do jaké nemocnice vakcína dorazila? A jaká je struktura naočkovaných? Kolik z nich je lékařů, sester, zdravotníků, nemocných….

Do dnešního dne ministerstvo zdravotnictví tato data nezveřejnilo. Mluvčí resortu Barbora Peterová nejprve tlumočila ministrův vzkaz, že vše bude zveřejněno na tiskové konferenci. Později uvedla, že data se budou zveřejňovat každý čtvrtek.

Po sérii přešlapů a nejasností kolem čísel nakonec ministr zdravotnictví Jan Blatný přitvrdil. Jeho resort přestal s redakcí Neovlivní.cz komunikovat úplně. Na dotazy ohledně očkování z tohoto úterý už vůbec nereagoval, stejně jako na následnou urgenci.

Zmatek do čísel o očkování vnesl i sám premiér Andrej Babiš, který se jmenoval do čela celé operace. Během své středeční inspekční cesty do očkovacího centra v Brně oznámil, že je naočkováno 61 474 lidí. Pak ale dodal, že ve skutečnosti to číslo bude vyšší: “Odhadujeme, že naočkováno je mezi 70 až 75 tisíci.”

Očkovací koordinátor Zdeněk Blahuta mezitím pro iRozhlas uvedl zcela jiné číslo, a to 56 944 proočkovaných.

Jak je možné, že neexistují aktuální přesná data, to není jasné. Premiér se vymlouvá na prodlevu v hlášení do systému. Ověřit toto tvrzení ale nijak nejde.

Ministr Blatný na tiskové konferenci po vládě pouze uvedl, že chystá online portál, který umožní mít informace o očkování průběžně. Jenže už neřekl, zda tento portál bude přístupný veřejnosti a zda v něm budou i strukturovaná data o očkovaných.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email