Tajnosti Hniličkovy agentury

Národní sportovní agentura oficiálně vznikla proto, aby se zprůhlednil tok veřejných peněz do sportu, ubylo byrokracie a zbytečné administrativy. Jak se ale ukazuje, přímo v agentuře vznikají posty, jichž účel postrádá logiku. Ledaže by všechno bylo jinak.

Národní sportovní agentura, která vznikla před necelým rokem a již vede bývalý hokejový reprezentant Milan Hnilička, nově vytvořila post bezpečnostního ředitele. A podle neoficiálních informací do budoucna počítá se vznikem celého bezpečnostního oddělení.

Snímek ze 4. února 2020, kdy Národní sportovní agentura zahájila oficiálně činnost. Zdroj: agenturasport.cz

K čemu takové zaměstnance agentura potřebuje, jasné není. Hniličkův úřad vznikl proto, aby narovnal rozdělování peněz pro český sport. Od doby Hušákovy Sazky se s dotacemi hrála malá domů, pravidla nechávala příliš prostoru pro různé lobbisty a politické kamarádíčky.

Napravit to má právě Hniličkův tým, který bude už od příštího roku posílat peníze do sportu sám. Doposud to mělo na starost ministerstvo školství. Současný premiér Andrej Babiš si ale opakovaně postěžoval, že nedokáže celý systém dostat pod kontrolu. „Na ministerstvu kvůli byrokracii neuměli ani rozdělit ty dotace, které měli k dispozici,“ hřímal třeba ještě letos v únoru.

A nejnovější podle pondělního rozhodnutí vlády má agentura přerozdělit další miliardu korun, kterou kabinet schválil jako pomoc k restartu českého sportu postiženého vládními restrikcemi během koronakrize.

K čemu ale potřebuje Hniličkova agentura bezpečnostního ředitele, případně celé oddělení? Notabene když má ředitel podle informací zevnitř organizace jako hlavní cíl ochranu utajovaných skutečností? A kdo tam bezpečnostního ředitele vyslal?

Detaily čtěte v červnovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte zde:

Zdroj náhledové foto: vlada.cz