© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Tajnosti Babišovy administrativy kolem detailních dat o nákaze Covid-19 pokračují. Poté, co jsme upozornili, že v první den plošného testování na koronavirus nebyl jediný pozitivní test, vyžádal si na krizovém štábu tato data ministr vnitra Jan Hamáček. Ani on je ale nedostal. Mezitím náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vyhodil ze zasedání expertního týmu ekonoma Daniela Münicha, který právě detailní údaje o nákaze požadoval. A stejně tak stát tají konkrétní údaje, kam přesně směřovaly miliardy na pomoc ekonomice.
Ministr vnitra je sice podle zákona hlavou krizového štábu, který nyní řídí boj země s koronavirovou nákazou, jak se ale v praxi ukazuje, i on má smůlu. Monopolu na data o nákaze se ministerstvo zdravotnictví nehodlá vzdát ani v jeho případě.
Jan Hamáček podle zjištění Neovlivní.cz na pondělním jednání se zástupci Vojtěchova resortu požádal o dosavadní výsledky plošných testů, které mají ukázat, jak si země stojí s nákazou, a zda jsme všechno zvládli, jak tvrdí premiér Andrej Babiš. Ani Hamáček ale data nedostal. Odpověď zástupců resortu zdravotnictví podle zdrojů redakce zněla: výsledky plošných testů zveřejníme až najednou, v květnu.
Jan Hamáček tyto informace nekomentoval. Potvrdil pouze to, že informace o nákaze nedostal. “Nemám je. Prý je sdělí najednou,” napsal Hamáček v sms zprávě.
Souvislosti |
» Za jeden případ Covid zaplatí Češi 165 milionů korun |
» Tak nám zabili ekonomiku, pan Müllerová |
» Komu stát v krizi pomohl? To je tajné |
Informace o plošných testech přitom mají napovědět, jak si jako společnost stojíme: tedy, zda jsme před vrcholem epidemie nebo už jsme jí prošli. A na základě těchto dat bude také vláda rozhodovat, zda opět utáhne šrouby nebo naopak zavedená opatření uvolní.
“Kdybych ty scénáře měl ale pojmenovat velmi obecně: když zjistíme, že imunizace je v české populaci velmi slabá, tak to nevyhnutelně znamená, že prostup viru populací je v tuto chvíli ještě před námi. A bude to velký apel, jak organizovat a hlídat nouzová opatření, abychom řídili další vývoj a nevymkl se nám. Anebo druhý extrém, kdy zjistíme, že velká část populace se s tím virem už setkala, třeba i v nějaké specifické věkové kohortě, tak zase je to zpráva, která povede k rozvahám na téma, jak dál postupovat s těmi opatřeními,” popsal ve veřejnoprávním rozhlase šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek.
Jak už jsme popsali v pondělí, plošné testování hned první den přineslo překvapení: nebyl zaznamenaný jediný pozitivní test. V případě, že i další dny bude jen minimum pozitivních případů, bude to znamenat, že tu pandemie vůbec nebyla. A pak je na stole otázka, zda tedy bylo nutné přijímat tak striktní opatření, která dramaticky poškodila ekonomiku státu.
O data o nákaze marně žádají i ekonomové z iniciativy KoroNERV-20, kteří veřejně vyzvali vládu, aby je přestala tajit. “Vláda předkládá lidem rozhodnutí o vypínání a zapínání ekonomiky a vývoji epidemie, ale vůbec nevysvětluje, jak k těmto závěrům došla. Opozice ani veřejnost v takovém informačním vakuu nejsou schopny vládu kontrolovat, což velmi výrazně zvyšuje nedůvěru ve společnosti. A to je v čase epidemie ještě nebezpečnější než jindy,” upozorňuje KoroNERV-20 ve své výzvě.
Jak hodlá vláda s jejich žádostí naložit, naznačuje pondělní incident, kdy náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vyhodil ze zasedání zdravotnického expertního týmu jednoho členů iniciativy Daniela Münicha. Ten oznámil, že se Prymulovi nelíbily jeho opakované dotazy na data. Náměstek Prymula to pak následně potvrdil s tím, že Münichovy veřejné komentáře dehonestují jeho spolupracovníky.
Kromě dat o nákaze ovšem stát tají i informace o tom, komu přesně v krizi pomohl. Ministryně financí Alena Schillerová tvrdí, že stát celkově vydal na podporu ekonomiky kvůli epidemii 1,2 bilionu korun. Což jsou více než dvě třetiny příjmů státního rozpočtu pro rok 2020. Podnikatelé si ale stěžují, že žádná pomoc nedorazila.
Když jsme pak požádali státní rozvojovou banku o detaily, komu a kolik přesně stát poslal peněz, odpověď zněla: To je tajné. “”yto údaje není možné sdělit, protože podléhají bankovnímu tajemství dle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách, kterým se řídíme. Jsme totiž bankovní institucí s licencí České národní banky,” uvedla Marie Lafantová z ČMZRB.