Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují

Ministerstvo financí postaví systém Elektronické evidence tržeb s pomocí soukromého sektoru a nikoliv samo, jak původně hlásalo. O pozadí další ze zakázek se ani tentokrát prozatím nedaří zjistit něco určitého.

“Systém elektronické evidence tržeb postaví (finanční správa) s pomocí soukromého sektoru, zejména firmy IBM. Chce tak učinit bez férové soutěže. Méně transparentní postup při zadání obří zakázky na Babišův klíčový projekt by se hledal jen stěží,” otevírá svou zprávu týdeník Dotyk, který na nejnovější obrat v příběhu elektronické evidence upozornil.

K EET:

» Po 4 měsících vydoloval ze státu dokumenty k EET. Ještě jsem neskončil, říká
» Žalobce: Odložení kauzy EET ze strany policie přezkoumáme
» Vláda protlačila zákon o EET. Jak ochrání data, neví
» Registrů přibývá, stát přenáší riziko na občany. Postihy úředníků neřeší
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na EET

Podle týdeníku ministerstvo financí, řízené Andrejem Babišem, vzalo zpět původní tvrzení, s nímž celý projekt prosazovalo – a sice, že systém k EET postaví vlastními silami. “S ohledem na hospodárnost se využije stávající technická infrastruktura,” zaznamenal Dotyk citaci šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka poté, co sněmovnou prošel zákon o EET.

Babišův úřad chce nově e-tržby dostat do stávajícího daňového informačního systému (ADIS), který již čtyřiadvacet let spravuje korporace IBM. “Od roku 1992 nebyla zakázka řádně přesoutěžena. A teď ji Andrej Babiš, který káže o transparentnosti, ještě rozšíří o zajištění systému pro EET. Na financích tomu říkají upgrade ADISu,” uvedl týdeník. “Vzhledem k výhradním autorským právům dodavatele ADISu bude upgrade zadán formou jednacího řízení bez uveřejnění,” odcitoval k tomu zdůvodnění mluvčí finančního ředitelství Petry Petlachové.

Magazín upozornil, že pro transakci v objemu “maximálně 50 milionů korun” ministerstvo financí využije jako oficiálního poskytovatele Státní pokladnu – Centrum sdílených služeb (SPCSS). To je instituce, kterou Babišovi vloni v létě schválila vláda jakožto přípustné řešení pro zakázku bez tendru – to totiž ještě tvrdil, že stát řešení dodá vlastními silami. Avšak nyní se ukazuje, že SPCSS dodavatelem systému ve skutečnosti nebude, jen přes něj “proteče” k externím dodavatelům.

“Od samého začátku bylo jasné, že SPCSS nemá odbornost a zdatnost na vývoj systému e-tržeb. Ve skutečnosti ho zajistí soukromý sektor. Jenom se takto zneprůhlední přesun peněz,” řekl Dotyku Tomáš Pfeffer ze sdružení INDOC, které monitoruje prohřešky při zadávání veřejných zakázek.

Když se týdeník snažil dále zjistit, jaká tedy bude role úřadu SPCSS a zda se kontrolní orgány budou zabývat udělením mnohamilionové zakázky bez soutěže, dostal na několika úřadech obdobnou odpověď: Na EET se nyní vzhledem k neukončenému legislativnímu procesu nepracuje, až to přijde, uvidíme, zda to budeme řešit.