Tajnosti o očkování pokračují. Blatný chce data zveřejnit až ve čtvrtek

Mezi oficiálními čísly jednotlivých úřadů existují tisícové rozdíly v počtech lidí, kteří už měli být očkovaní proti covidu

Vládní strategie očkování se mění za pochodu, snižují se počty a prodlužují termíny a ministerstvo zdravotnictví dál tají konkrétní data o tom, komu dal stát vakcínu. Nejdřív je slíbili na tiskovce, teď až v čtvrtek. Proč ty tajnosti?

Když redakce Neovlivní.cz na konci minulého týdne požádala ministerstvo zdravotnictví o podrobný soupis počtu a struktury obyvatel, kteří byli zatím očkováni, úřad Jana Blatného odmítl odpovědět. “Dozvíte se to v úterý na tiskové konferenci,” uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.


Foto: vlada.cz

Jenže na tiskovce nic z toho nezaznělo. Ministr pouze uvedl, že vakcínu proti koronaviru už dostalo 13 tisíc lidí. A mezitím Státní ústav pro kontrolu léčiv s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví oznámil, že vakcínu dostalo o dva tisíce lidí více.

Rozpory mezi čísly nikdo nevysvětlil. Stejně tak ministerstvo odmítlo i v úterý vyhovět už třetí žádosti redakce o zveřejnění podrobnějších údajů k očkování.

“Jak pan ministr uvedl na tiskové konferenci, zveřejňování dat týkajících se očkování bude probíhat v týdenních intervalech. A to každý čtvrtek,” reagovala na zatím poslední žádost o data mluvčí Peterová.


ČTĚTE TAKÉ: Komu dal stát vakcínu? Neřekneme, zní od Blatného


Redakce žádala o počet očkovaných a detailní rozpad profesí a skupin obyvatel, které vakcínu dostaly. A také, z jakých jsou regionů. V této fázi se totiž mají podle státní strategie očkovat jen zdravotníci a další členové kritické infrastruktury a také senioři.

Důvody, proč úřad Jana Blatného tato data tají, nejsou jasné. Řada zemí je nejen zveřejňuje, ale poskytuje i pro mezinárodní srovnání. Například ZDE.

Bez toho, že má veřejnost detailní data k dispozici, nejde vládu kontrolovat, že očkování probíhá tempem, jakým tvrdí. A také, že dodržuje svůj vlastní harmonogram, který je uvedený ve vládní očkovací strategii.

V dokumentu, který premiér Andrej Babiš se slovy exkluzivně a navzdory zažitým pravidlům fungování standardních vlád zveřejnil ve svém nedělním hlášení, jsou uvedené počty vakcín a osob, které by jimi měly být letos a příští rok naočkovány. Tabulka je ale doprovozena slovy “očekávaný harmonogram”.

A navíc není dál nijak rozpracovaná. Nelze z ní tedy vyčíst, do kterého konkrétního regionu a do které ordinace v dané etapě vakcína poputuje.

Resort zdravotnictví navíc původní zveřejněnou strategii dál upravoval. A v té poslední verzi, s níž se redakce Neovlivní.cz seznámila, prodloužil dosavadní prezentované lhůty a snížil počet lidí, které chce v prvním kvartále proočkovat. V původní verzi to byl necelý milion, v té poslední už jen 600 tisíc.

Mimo jiné proto redakce požadovala zveřejnění informace, kdy přijde na řada na běžnou populaci, která nepracuje v kritické infrastruktuře ani nespadá do rizikové skupiny.

Sám ministr Blatný včera uvedl, že to bude “někdy” na přelomu jara a léta. Fakticky to ale podle upravené strategie vychází – pokud vše půjde podle dosavadních plánů – v lepším případě až na letní měsíce.

Na žádost redakce o zveřejnění přesnějšího termínu Blatného úřad opět nereagoval slovy, že vše je ve vládní strategii.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email