Taneček celníků. Další zakázka pro fotografy Schillerové

Kameraman najatý za státní peníze připravil pro Celní správu video v rámci koronavirové taneční výzvy. V té době už ale celníci jedno podobné video měli natočené.

Alena Schillerová, která čelí kritice ze zneužívání veřejných peněz pro soukromou prezentaci na státních sítích, tvrdí, že najatý fotograf a kameraman vyráběli i fotky a videa propagující státní správu. Redakce Neovlivní.cz pátrala, oč přesně šlo.

A narazila na příběh s videozáznamem tanečků celníků a celnic mezi nákladními kontejnery.


Aspoň chvilka radosti. Video s tímto názvem pro celní správu natočil kameraman najatý Schillerovou Foto: Celní správa/Neo

Jde o příspěvek z jara 2020, kdy v zemi vypukla první vlna epidemie koronaviru. Policisté, hasiči a záchranáři tehdy v březnu začali na sociální sítě dávat krátká videa jako povzbuzení pro zdravotníky a občany. Přes obraz také běžely nápisy s krátkými hesly, jaká opatření mají lidé dodržovat.

Videa, která si příslušníci integrovaného záchranného systému natáčeli sami vlastními silami, získala na sítích velkou popularitu.

A se zhruba dvouměsíčním zpožděním vzniklo i podobné video Celní správy s názvem Aspoň chvilka radosti. Je ovšem oproti podobným příspěvkům jiných státních složek dvakrát až třikrát tak dlouhé, trvá celkem 2 minuty a 25 vteřin. Nejsou v něm žádná hesla související s koronavirem a účinkují v něm mezi nákladními kontejnery také komparzisté. (Externí odkaz na video ZDE.)

A hlavně: netočili je celníci sami, ale kameraman najatý tehdejší ministryní Alenou Schillerovou.

Aspoň chvilka radosti Foto: Celní správa/Neo

To, že video vyrobil kameraman dodaný ministerstvem financí, potvrdila na dotaz Neovlivní.cz mluvčí Celní správy Hana Prudičová. “Ano, video vzniklo ve spolupráci ministerstva a Celní správy,” uvedla.

Pracovníci ministerstva financí, kteří mají o příběhu detailní informace, uvádějí, že o natočení tohoto příspěvku rozhodla Alena Schillerová osobně. “Ona chtěla to video. Byl to její pokyn,” uvedl jeden z úředníků, jehož dosavadní informace se v případě propagace Schillerové ukázaly jako přesné.

Jenže v té době už Celní správa jedno video v rámci koronavirové výzvy měla. (Původní video ZDE) Jde o kvalitativně jinou ligu a je nejvíc podobné obdobným snímkům hasičů a policistů. Na tomhle původním videu se ale kameraman Schillerové podle informací Neovlivní.cz nepodílel.

A sama politička přitom na svých sociálních sítích sdílela jen toto první video. To, které na zakázku vytvořil její kameraman, už nikde veřejně neprezentovala.

Jaké pro to má vysvětlení a proč trvala na vytvoření druhého videa, to zatím není známo. Alena Schillerová se k tomu nijak nevyjádřila. Na dotazy Neovlivní.cz neodpovídá.

Zdroj náhledové foto: Celní správa/Neo

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email