Taťána Míková: Jak se předpovídá zkáza

Před desítkami let pokládali meteorologové za úspěšnou předpověď počasí na den dva dopředu. Týden už byl moc. Dnes se běžně vydávají prognózy na deset i čtrnáct dní. Ukázalo se to i při zářijových katastrofálních povodních, které odnesla severní Morava a další regiony. Meteorologové před nimi varovali s výrazným předstihem a jejich předpověď se vyplnila do puntíku. Pomohly jim k tomu mnohem přesnější předpovědní modely, které v roce 1997, kdy velká voda udeřila v Česku poprvé, ještě nebyly v takové kvalitě k dispozici.

Meteoroložka Taťána Míková byla shodou okolností první, kdo v České televizi varoval před extrémními srážkami a vyléváním vodních toků nejen před sedmadvaceti lety, ale i letos v září. „Analogie z roku 1997 mi naskočila automaticky,“ vzpomíná. „Dokonce jsem si říkala, že kdybychom tehdy měli k dispozici modely jako dnes, byla by to úplně jiná předpověď.“ Kam se posune předpověď počasí v budoucnu? Dočkáme se někdy, že bude běžná stoprocentní prognóza? „Myslím, že se k tomu budeme blížit, ale i když bude na 99 procent, budu také spokojená,“ říká.


Taťána Míková. Foto: Juliana Křížová (se souhlasem TM)

Neo:Už několik dní dopředu jste na základě předpovědních modelů upozorňovala na extrémní srážky a povodně. Jaký z toho máte pocit, když jste odvedla dobrou práci, protože se prognóza naplnila, ale současně vidíte následky velké vody, která bere domy a ničí silnice a další majetek a vzala i životy?

Ano, mluvila jsem o tom, že to budou stovky milimetrů srážek. Vypadalo to na více než 300 milimetrů, což pak docela vyšlo, i když nakonec to bylo ještě o něco více, než byly první odhady. Skutečně se ukázalo, že naše práce byla velmi kvalitní, že i vypracované modely vývoje počasí měly pravdu. Je to skvělý důkaz, že jsme udělali dobrou práci. Ale je pochopitelné, že z toho nemáme radost, když musíme předpovídat takové události. Upřímně řečeno: nemám radost ani z toho, že se z mého pohledu tyto jevy stávají čím dál častěji.

Neo: Vzpomněla jste si teď v září na události před sedmadvaceti lety?

Shodou okolností první varování před srážkami a povodněmi vyšlo jak v roce 1997, tak i letos na mě, protože jsem měla v České televizi zrovna službu. Analogie z roku 1997 mi naskočila automaticky. Hlavní nápor byl tehdy také na severu Moravy, i když hlavní srážková oblast byla trochu posunutá. Dokonce jsem si říkala, že kdybychom tehdy měli modely jako dnes, byla by to úplně jiná předpověď. Jenže předpověď je jedna věc, otázkou je, jestli by na to úřady a další instituce reagovaly. Po zkušenostech, které jsme po několika podobných událostech získali, jsme všichni mnohem zběhlejší a připravenější: vodohospodáři, státní správa, starostové, vybudovala se i různá protipovodňová opatření. Tehdy to bylo poprvé po sto letech a bylo to pro všechny děsivé překvapení.

Neo: Dokonce i pro meteorology?

V roce 1997 jsme nevěděli, jestli máme věřit tomu, co jsme viděli na předpovědním modelu. Jestli to je skutečně pravda. Prakticky všichni jsme o tom pochybovali. Dokonce jsme tehdy všechny zjištěné výsledky konzultovali s našimi kolegy v Českém hydrometeorologickém ústavu. Říkali jsme si, že nesmíme vyvolat paniku, na druhou stranu jsme věděli, že musíme upozornit na to, že se něco blíží. Tehdy neexistoval ani výstražný systém ČHMÚ, který je dnes běžně používaný. Nakonec jsme se rozhodli, že řekneme jen to, že předpovědní modely ukazují obrovské množství srážek, a pokud se naplní, mohlo by to způsobit velké problémy. Víc jsme si netroufli. Je potřeba také připomenout, že tehdy byl předpovědní model Aladin ještě hodně mladičký, ve zkušebním provozu. Neměli jsme ani ověřeno, jak jeho výsledky na střední Evropu sedí. Možná bych řekla, že to byl jeho křest ohněm. A ukázalo se, že už tehdy uspěl, jen my jsme byli opatrní. Patrně i proto, že jsme neměli s takovými jevy zkušenosti. Sto let nebyla taková povodeň a ani žijící meteorologové, pamětníci, nám proto nemohli pomoct, poradit. Byla to bohužel první taková zkušenost a ti, kteří se v roce 1997 ocitli pod vodou, ji tvrdě zaplatili.

Rozhovor o přírodních živlech a schopnostech lidí jim díky technologiím lépe čelit přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Juliana Křížová (se souhlasem TM)

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email