© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Evropská komise definitivně potvrdila, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů
Zprávy o střetu zájmů českého premiéra, které novináři a protikorupční organizace zveřejňovali v uplynulých dvou letech, dostaly úřední razítko: Evropská komise odtajnila svoji kompletní auditní zprávu a definitivně konstatovala, že Agrofert Andreje Babiše čerpá neoprávněně miliardové dotace. Neoprávněně proto, že se ho premiér zbavil jen na oko a firmu dál ovládá.
Celé znění zprávy najdete v angličině ZDE a češtině ZDE.
Babiš už má jedinou možnost, jak se bránit. A to cestou soudu ve Štrasburku. Musí tím ale pověřit vládu a celý spor by pak tedy zase hradili Češi z veřejných rozpočtů.
Z dosavadní reakce premiéra na audit je zřejmé, že hodlá jít právě touto cestou. Závěry auditu totiž i nadále zpochybňuje a trvá na svém.
“Jakýkoliv střet zájmů odmítám. Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů,” napsal premiér na Twitteru.
Unijní auditoři si ale dali práci s tím, aby právě toto Babišovo tvrzení vyvrátili. Premiér si podle nich na holding vliv uchoval, i když jej vložil do svěřenského fondu.
ČTĚTE TAKÉ: Babišův ředitel potvrdil podvod s dotací pro Penam
“Svěřenské fondy mají každý jednoho svěřenského správce, který má jednat nezávisle (bod 7.3 statutu). Pravomoc svěřenského správce jednat je nicméně v bodě 7.6 statutu výrazně omezena do takové míry, že deklarovaná schopnost jednat nezávisle je svěřenskému správci v podstatě odebrána, pokud jde o zásadní rozhodování týkající se majetku svěřenských fondů, který je ve statutu uveden,” píší auditoři.
Česká republika by nyní správně měla začít vymáhat peníze, které v posledních letech premiérovu Agrofertu na dotacích vyplatila. Dosud se k tomu úřady neměly s tím, že případy ještě řeší. Například šlo o dotaci na toastový chléb Penam, kterou jsme popsali ZDE.
“V tuto chvíli je možné říct pouze, že daná věc není ukončena, řeší se na úrovni ČR – EK. Časový horizont a jak to dopadne, nelze předjímat,” uvedla v únoru na dotaz Neovlivní.cz mluvčí MPO Štěpánka Filipová.
Na co úřady doposud čekaly, to není jasné. Každopádně ministři, kteří by dali svůj podpis pod rozhodnutí vymáhat miliardy zpět, by šli přímo proti osobním zájmům svého šéfa ve vládě.
Senátor a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, který Babišův střet zájmů v Bruselu řešil, říká, že nyní je na tahu především resort Aleny Schillerové.
“Stačí, když ministerstvo financí zahájí řízení o odvodu za porušení rozpočtové kázně, které může vydat obratem, nyní je to odpovědnost dotačních úřadů a resortu ministerstva financí,” uvedl Wagenknecht.
A dodává: “Jediná koruna proplacena panu premiérovi – respektive jeho holdingu – z těchto peněz je trestným činem. Doufám, že si to konečně úředníci uvědomí a začnou se chovat v zájmu českého daňového poplatníka. Když ne teď, po volbách bude o to více práce s nápravou.”
České úřady ale zatím na zveřejnění finální zprávy k auditu nereagovaly.
Zdroj náhledové foto: Jaroslav A. Polák/Shutterstock.com