Tečka za černouhelnou story. Miliardáři Bakala a Kadas opouštějí NWR

Ve stejný den, kdy těžební společnost New World Resources (NWR), majitel Ostravsko-karvinských dolů, zveřejnila své auditované výsledky a s nimi i ztrátu ve výši šesti miliard korun, oznámili klíčoví hráči NWR, že opouštějí palubu. Miliardáři Zdeněk Bakala a Peter Kadas se vzdali svých akcií.

Zprávu o konci jedenáctileté éry Bakaly s Kadasem v NWR zveřejnil server iHned, který patří do Bakalova mediálního domu Economia.

Ve zprávě se píše, že se uhlobaroni rozhodli převést svůj 50,51procentní podíl bez náhrady přímo na NWR, aby “usnadnili restrukturalizační proces. S těmito akciemi nyní nejsou spojena hlasovací práva a proto firmu ovládnou její dosavadní věřitelé”. Rozhodující slovo tedy do budoucna budou mít fondy Ashmore Investment Management, Gramercy Advisors, & G Investment Management, podle iHnedu mají dohromady nyní zhruba šedesátiprocentní podíl.

Čtěte také:

 » Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?
 » Bakalovo odcházení: Zbavil se bytů, další položky na seznamu
 » Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
 » Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
 » Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu

Bakala ani Kadas své rozhodnutí opustit hluboce ztrátovou společnost nekomentovali. Spolu s nimi odchází podle listu E15 také investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy – miliardář se své pozice ve vedení vzdal už loni na jaře – zaujal jeho místo.

Odcházejí v okamžiku, kdy se vyhrotila jednání o uzavření Dolu Paskov mezi NWR, odbory i vládou. Odbory jsou momentálně ve stávkové pohotovosti.

Podle analytiků, na které se odkazuje E15, navíc NWR reálně hrozí, že se do půl roku octne v úpadku. NWR chybí hotovost; pokud by se firmě nepodařilo získat dodatečné peníze, vystačila by jí letos hotovost jen zhruba na dvě čtvrtletí.

NWR loni prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun) z 21 milionů v roce 2014. Klesla také produkce i prodej uhlí.

Po exitu z NWR už z Bakalova byznysu v Česku mnoho nezbývá.

Loni prodal dvě miliardová aktiva: Obří bytový fond – RPG Byty, které v srpnu 2015 v tichosti je prodal mezinárodní realitní investiční skupině Round Hill Capital z Velké Británie. Završil se také obchod dojednaný v roce 2014 – prodej železničního dopravce AWT polskému PKP Cargo.

Zůstává společnost BM Management, která spravuje aktivity manželů Bakalových: média (Economia), Forum Karlín a firmu LBM (Luxury Brand Management) zaměřenou na obchod s luxusem v Pařížské.

Po trhu však už delší dobu kolují spekulace, že jak Economia, tak Forum Karlín jsou na prodej (psali jsme zde »). Důvod, proč si Bakala média držel – kvůli reputaci, stejně jako kvůli ní  platí Havlovu knihovnu či Aspen Institut – zřejmě nadobro poškodila jeho role uhlobarona.