Boj majitele ČKD s úřady pod kontrolou ANO eskaluje

Potíže miliardáře Petra Speychala, který se stal jednou z ústředních postav české větve aféry Panama Papers, nekončí. Po nedávné policejní razii média začala informovat o zhoršující se finanční kondici strojírenského impéria ČKD. Speychalova firma kontrovala tím, že okamžitě vypověděla smlouvu na údržbu exponované dopravní stavby v Praze.

Vedení společnost ČKD Praha DIZ oznámilo, že se firma přestává starat o tunel Blanka, klíčovou dopravní spojnici napříč hlavním městem. Smlouvu Praze vypověděla společnost kvůli neuhrazeným pohledávkám převyšujícím 770 milionů korun.

Oznámení následovalo jen pár hodin poté, co v tuzemských novinách vyšly hned dvě zprávy, významně zhoršující reputaci strojírenské skupiny, kterou ovládá majitel hokejové Sparty Petr Speychal.

Speychal a Panama:

» Úřady v panamské stopě, znovu to zkoušejí na miliardáře Speychala
» Aféra Panama může dopadnout i na velkou českou arbitráž
» Proč neskončili v síti Panama Papers čeští politici
» Panamské dokumenty: Uniklá data zmiňují i mocné Čechy

779 versus 791 milionů

První vydaly Lidové noviny, které napsaly, že klíčová firma z uskupení holdingu – ČKD Praha DIZ – má doplatit státu na dani 791 milionů korun.

Jak známo, státní finance má momentálně na starosti Andrej Babiš, ministr a majitel Agrofertu.

S druhou špatnou zprávou pro Speychala přišly Hospodářské noviny, které adresně popsaly, co insideři zatím uváděli jen v neformálních rozhovorech: kondice průmyslového holdingu se významně zhoršuje. Text vyšel s titulkem “Pražské ČKD docházejí peníze”.

Společnost ČKD Praha DIZ reagovala oznámením, že přestává s Prahou spolupracovat na tunelu Blanka, který vybavila technologiemi. Firma na hlavním městě vymáhá nezaplacené stamiliony za stavbu, přičemž arbitrážní spor se týká velmi podobné částky, jakou chce po ČKD stát coby nezaplacenou daň – konkrétně jde v arbitráži s Prahou o 779 milionů korun.

Hlavní město vede stejná politická strana, jako ministerstvo financí – Babišovo ANO.

ČKD pod tlakem hledá peníze

Lidové noviny dokládají Speychalovy vážné problémy s berními úředníky citacemi z úředních dokumentů. “Právě na takovou částku (791 milionů Kč – pozn.red) vyšetřovatelé specializovaného finančního úřadu, tedy daňové Kobry, vyčíslili sumu, o kterou stát ve spleti firem kolem ČKD Praha DIZ přišel,” uvedl list.

Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky v celé kauze obstavila nemovitý majetek.

Hospodářské noviny pak zase popsaly konkrétní problémy ČKD při plnění zakázky na dostavbu spalovny na Plzeňsku.

“Plzeňská teplárenská vypověděla ČKD Praha DIZ smlouvu na dostavbu spalovny v Chotíkově, pražská firma neplatila subdodavatelům,” uvádějí HN. “Tradiční strojírenská firma ČKD má finanční problémy. Kvůli nedostatku nových zakázek a sporům u těch předešlých neplatí svým dodavatelům a odcházejí z ní zaměstnanci. Svou roli sehrál i zásah policie a finančního úřadu kvůli údajným falešným fakturám a daňovým únikům.”

Petr Speychal opakovaně jakékoli porušování zákonů, z čehož ho podezírá policie i finančně analytický útvar ministerstva financí, striktně popřel. Postup úřadů označil za šikanu.

Firma se podílí na řadě staveb, mimo jiné například na pražském tunelu Blanka. V tomto případě se kvůli nedostatkům na stavbě dostala společnost dostala do ostrého sporu s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).