Teplický kurýr. Další z ozvěn Kremlu v Česku

Deník Neovlivní.cz vytvořil aktualizovanou databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Databáze se postupně rozrůstá.

Teplický kurýr

Motto serveru: “Informace tak jak se staly” (V souvětí, poutaném v hlavičce webu, skutečně chybí čárka mezi větami, pozn. red.)

Kremelské ozvěny: Teplický kurýr

O čem píše: Název trochu svádí myslet si, že vstupujete na stránky věnovanému životu ve městě Teplice a nejbližším okolí. Omyl. O Teplicích najdete na titulní straně zmínku jen v názvu stránek. A při vylistování klíčového slova Teplice vám server nabídne pár sportovních zpráv z května 2015 a listopadovou informaci o gastro-soutěži.

Jinak je web především kompilátem názorových textů a článků převzatých z webů, které téměř do jednoho najdete v naší databázi kremelských ozvěn (zde »). Zdrojem informací je pro kurýr jak Czech Free Press, tak EUportal, stejně jako nwoo.org nebo putinovská TVZvezda.ru.

Při studování článků na Teplickém kurýru najdete v podstatě všechny znaky, které jsou pro ruskou propagandu typické. Vykreslování západních mocností jako neschopných celků, které se neumějí postarat o své občany (např. text o ekonomickém zmaru s titulkem Evropská unie – optimismus v nedohlednu). Strašení uprchlickou krizí jako něčím, co zničí Evropu (např. komentář s dlouhým titulkem “Chovejme se k Rusku hezky. Jednou budeme jako uprchlíci z Evropy a České republiky utíkat před islámský terorem a muslimskou okupací a budeme potřebovat, aby nás Rusové přijali”). Vykreslováním Ruska jako mocnosti, které se sice Západ snaží škodit, ale “Rusko si nemůže dovolit být zranitelné”. Odkazy na 2. světovou válku (např. v textu o Johnu Kerrym: “… Neuvěřitelný newspeak, který naposledy používal Adolf Hitler v polovině 30. let minulého století ve vztahu k ‘anšlusu’ Rakouska – Adolf Hitler hovořil o Rakušanech jako o „zlobivých dětech“, které odmítají myšlenky Velkoněmecké říše -, si nachází čím dál více cest do slovníku americké administrativy… )

Kurýr sdílí i texty, které kopírují čerstvé, prosincové trendy v propagandě, jak je definovali unijní bořiči mýtů ze skupiny StratCom East.  Jde především o rozvíjení konspiračních teorií na téma Sýrie, islamisté, a Turecko. Turecko je tu vykreslováno jako země, které jde jen o vlastní ropné kšefty, které sestřelení ruského letounu chystalo měsíce a které kryjí USA – pro žádné z tvrzení neexistuje jediný relevantní důkaz.

Kdo: Redakce Teplického kurýru je “neviditelná”, na stránkách nenajdete informace, jaký redakční tým zprávy tvoří. Místo sídla redakce vás stránky odkazují na poste restante, tj. případný dopis od čtenářů skončí na pobočce pošty. Pokud už jsou články podepsány, jde většinou o autory textů přejatých z jiných webů.

Chybí jakákoli zmínka o financování chodu kurýru.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf