Terorista v Česku: Echo přišlo z Maroka

Varování, že se v České republice objevil muž podezřelý z terorismu a s kontakty na Islámský stát, dostaly tuzemské bezpečnostní složky od svých partnerů z Maroka. Případ zveřejnil ve středu prezident Miloš Zeman. Součástí tajné depeše ovšem nebyla žádná informace, že by se podezřelý muž pokusil spáchat teroristický útok na území České republiky.

“Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,” řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas. Muž podle něj pochází z Maroka, Tuniska, Alžírska nebo Libye.

Mohlo by vás zajímat:

» Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety
» Dramatická razie v mešitě bude mít soudní dohru

Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že varování obdržely tajné služby už loni a to od svých kolegů z Maroka. Maročtí agenti přitom neposlali do Prahy žádnou informaci, která by nasvědčovala tomu, že od sledovaného muže hrozí útok přímo v České republice.

Podobných upozornění dostávají české tajné služby během roku zhruba deset až dvacet, jen v některých případech se skutečně potvrdí, že se tu lidé spojovaní s terorismem skutečně pohybovali. Zveřejnění takových informací, tak jak to učinil prezident, ovšem nebývá zvykem. Miloš Zeman je ale přesvědčený, že svými slovy nic nezkazil ani nikoho neohrozil.

“Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení, a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho, kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen,” prohlásil v rozhovoru pro rozhlas.