Těžký týden pro Babiše začíná. ČR kvůli němu může přijít o peníze na obnovu po pandemii

Evropská komise řeší, zda Česku stopne dotace kvůli tomu, že úřady nezabránily neoprávněnému obohacování českého premiéra.

Už ve středu reálně hrozí, že se spustí mechanismy, na jejichž konci je odstřižení České republiky od unijních dotací. Obce by se tak mohly rozloučit s výstavbou nových školek, řidiči by museli zapomenout na opravy některých silnic, uhelné regiony na investice do rozvoje a celá země pak na miliardy určené na podporu ekonomiky po pandemii covid-19.

Viníkem situace je český premiér Andrej Babiš osobně. Evropská lidová strana – nejsilnější frakce v Evropském parlamentu, už na středeční zasedání pléna prosadila jako bod jednání právě střet zájmů českého ministerského předsedy a zejména fakt, že úřady problém nijak neřeší.


Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

“Během středeční rozpravy na plenárním zasedání budeme chtít vědět od Komise, jak hodlá posoudit selhání české administrativy v prevenci střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše, jak vyplývá z vlastní zprávy o auditu. Česká republika nedodržela právní předpisy EU,” stojí ve stanovisku evropských lidovců


ČTĚTE TAKÉ: Poslední loupeže z eráru, volby se blíží


To, že je situace tentokrát skutečně vážná, potvrdil Neovlivní.cz člen frakce a europoslanec Tomáš Zdechovský. “Reálně skutečně hrozí, že by mohly být zastaveny dotace pro Českou republiku,” uvedl Zdechovský.

Problém je v tom, že Evropská komise má střet zájmů českého premiéra za jasně prokázaný. Jenže české úřady tento postoj dosud plošně nezohlednily. Naopak – úřady řízené ministry coby Babišovými podřízenými – dodnes ani nezačaly vymáhat miliardy, které premiérův Agrofert neoprávněně získal na dotacích.

A to vede k podezření, že s čerpáním unijních peněz je zkrátka v České republice problém. Evropská komise chce nyní zjistit, jestli se to týká jen dotací pro Agrofert nebo plošně všech unijních injekcí.

“Evropská komise bude zkoumat, zda kauza Andreje Babiše a Agrofertu je individuální případ, nebo zda v České republice dochází k systémovému selhání ve vztahu ke konfliktu zájmů,“ citovaly HN eurokomisařku Věru Jourovou.

Situaci zhoršil i postoj české vlády a zejména její reakce auditní zprávu o střetu zájmů Andreje Babiše. Místo nápravy české úřady pod vedení ministrů oznámily, že s auditem nesouhlasí, mají jiný právní názor a tečka.

Jenže europoslancům došla trpělivost. “Všechny otevřené otázky již byly zodpovězeny. Konečným a veřejným závěrem komise je, že Andrej Babiš porušuje právní předpisy EU i České republiky,” oznámila poslankyně Monika Hohlmeier, která vedla parlamentní vyšetřovací komisi v Česku. “Tím, že Česká republika nepředchází střetu zájmů českého předsedy vlády a nepostihuje jej, nedodržuje právní předpisy EU a režim podmíněnosti na ochranu rozpočtu Unie. Aby se ochránil rozpočet, měla by komise tento mechanismus spustit. “

Zdroj náhledové foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email