Tisíc mrtvých za šest dní. Babiš: Netýká se mě to

Premiér ani v úzkém kruhu nepřipouští, že selhal. Veškerou odpovědnost přehodil na hygienu a experty z ministerstva zdravotnictví

Od minulého víkendu v České republice zemřelo tisíc lidí na covid-19. Celkový počet mrtvých v zemi už od jara překonal sedm tisíc. To je aktuálně o šest stovek lidí víc, než zemřelo ve Švédsku, které premiér Andrej Babiš opakovaně uváděl jako odstrašující příklad.

Souběžně s tím, jak začalo přibývat během listopadu mrtvých, ministerský předseda jakoby zmizel ze scény. K covidu se nevyjadřuje, veřejně mluví jen o “nejlepším období v historii, která nás čeká”. A opatření, kterými jeho vláda bojuje proti nákaze, nechává oznamovat ministra zdravotnictví.

“Budeme akceptovat rozhodnutí expertů,” řekl opakovaně premiér.

Je to promyšlená strategie, jak jsme popsali v listopadovém časopise Neovlivní.cz. “Ta čísla nejsou samozřejmě nijak povzbudivá, ale je třeba říct, že hlavní slovo mají experti. Je to jejich zodpovědnost, premiér do toho nijak nezasahuje,” tvrdí jeden z Babišových spolupracovníků.


Foto: Shutterstock.com

Taktika má potvrzovat dojem, který se Andrej Babiš snaží vyvolat od říjnových krajských voleb, kdy šla čísla o nákaze dramaticky nahoru: Nemám s tím nic společného.

Osobní odpovědnost za tisíce mrtvých nepřiznal ani v kruhu svých nejbližších spolupracovníků. “Nějaká sebereflexe proběhla. Ve smyslu, že to fakt není dobré,” říká člen Babišova týmu a dodává: „Tu kritiku vůči své osobně upřímně nechápe. Vnitřně je přesvědčený, že neudělal nic špatně. Nepřipouští osobní chybu.“

Navenek to přitom vypadá, že premiéra otázky na osobní selhání a počty mrtvých vyvádějí silně z míry. Jako třeba ve Sněmovně, kde jej se statistikou mrtvých opakovaně konfrontovala pirátka Olga Richterová. “Já jsem si myslel, že je to náhoda, že si v tom libujete. Jste skutečně nechutná. Vám nevadí, že tady jsou nějací pozůstalí? Vy stále mluvíte o těch mrtvých. Vám to dělá radost, že tolik lidí zemřelo,” reagoval emotivně.

Ale při detailnějším prozkoumání proudu jeho slov je zřejmé, že je na podobné bitky pečlivě připravený. Debatu o své vlastní vině přetáčí na diskusi o tom, co v té či oné chvíli říkali jeho političtí soupeři. „Ale tady lídr opozice pan Fiala 21. 8. křičel, proč zavádíme roušky,“ reagoval ve sněmovně.

A je za tím plán, jak mu uklouzlo během říjnové interpelační přestřelky s pirátkou Richterovou. Ve chvíli, kdy poslankyně trvala na odpovědi ohledně osobní odpovědnosti, vytasil se s větou: „A já vám můžu ukázat celou analýzu těch výroků různých lidí, různých expertů od března.“

To je totiž to, co považuje Andrej Babiš za klíčové. Jeho vláda sice dodnes nepředstavila analýzu situace a jasnou a přehlednou strategii pro další dny a týdny, po které bude země bojovat s nákazou covidem. Analýzu toho, co řekli jeho političtí konkurenti, tu má.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Ručník v ringu? Vhled do duše premiéra. Tak se jmenuje text, který jsem sepsala pro listopadový časopis Neovlivní.cz. Zajímalo mne, jak předseda vlády vnímá selhání své vlády i své vlastní. Co pro něj poslední měsíce bylo nejhorší? A přemýšlel o rezignaci? Předplaťte si časopis, ať Vám nic neuteče.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email